18-06-2018

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 18 czerwca 2018 r.

Podsumowanie


W ubiegłym tygodniu w centrum uwagi rynku znalazły się dwa najważniejsze banki centralne: Fed oraz EBC. Zgodnie z oczekiwaniami stopy procentowe za oceanem zostały podwyższone. Kluczowe znaczenie miał jednak komunikat banku, z którego wynika, że FOMC faktycznie może dokonać czterech, a nie trzech (scenariusz bazowy) jastrzębich ruchów w 2018 r. Tymczasem postawa Rady Prezesów EBC okazała się być gołębia i zdecydowanie zaskoczyła wielu inwestorów. Program QE będzie kontynuowany w obecnej formie (30 mld euro miesięcznie) do końca września, a następnie do końca roku w wielkości 15 mld euro miesięcznie. Pierwsza podwyżka stóp procentowych być może będzie miała miejsce w drugiej połowie 2019 r. Dodatkowo podczas konferencji prasowej wypowiedzi Mario Draghiego były bardzo ostrożne i nawiązywały do gotowości banku do kontynuacji ultra-luźnej polityki monetarnej. W efekcie w ubiegłym tygodniu obserwowaliśmy wyraźną aprecjację dolara, zwyżki europejskich indeksów oraz relatywną słabość Wall Street. W skali całego tygodnia niemiecki DAX zyskał 2%, a francuski CAC40 1%. W Stanach NASDAQ umocnił się o 1,3%, S&P500 zyskał symboliczne 0,02%, a DJI stracił 0,9%. Warto również zwrócić uwagę na politykę – wojna handlowa stała się faktem. Stany nałożyły cła na import dóbr z Chin o wartości 50 mld dolarów, podczas gdy Państwo Środka zadeklarowało działania odwetowe oraz ogłosiło, że ustalenia wypracowane podczas negocjacji straciły swą ważność. Reakcja rynku nie była nader nerwowa, być może dlatego, że niniejszy scenariusz został już wcześniej zdyskontowany.

Miniony tydzień nie był udany dla polskich indeksów giełdowych. W skali ostatnich pięciu dni sesyjnych WIG20 stracił 2,1%, mWIG40 4,1%, a sWIG80 0,4%. Na tle rynku wyróżniał się sektor gier, a zwłaszcza CD Projekt, który zasłużył na miano spółki tygodnia. Ostatnie dni były również udane dla akcjonariuszy Dębicy, którzy w tym roku mogą oczekiwać sowitej dywidendy. Spora przecena dotknęła walory Cyfrowego Polsatu – jeden z ważnych akcjonariuszy (Sensor Overseas) wystawił na sprzedaż 4,4% wszystkich akcji spółki. Po informacji o podwyżce płac na wartości traciły również walory JSW. Inwestorzy poznali także finalny odczyt majowego wskaźnika CPI – 1,7%. Ten był zgodny z konsensusem, choć ze względu na gołębie nastawienie RPP pozostał bez echa na rynku.

W bieżącym tygodniu warto zwrócić uwagę na wstępne odczyty indeksów PMI dla Stanów oraz Eurolandu. Przed nami także liczne odczyty z polskiej gospodarki m.in. danych dotyczących zatrudnienia i wynagrodzeń oraz dynamiki produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej. Na uwagę zasługują także minutki z ostatniego posiedzenia RPP oraz wystąpienia publiczne Mario Draghiego i Jerome’a Powella.


Analiza techniczna




Wykres 1. WIG20 w interwale dziennym. Źródło: Stooq

Marazm indeksu największych polskich spółek trwa w najlepsze. Od blisko dwóch miesięcy obserwujemy de facto ruch boczny. Po ostatnim odbiciu WIG20 ponownie został wyraźnie zdominowany przez podaż. Siłę niedźwiedzi potwierdził skokowy wzrost poziomu obrotów. W efekcie indeks blue chips zakończył ubiegły tydzień 3 pkt powyżej psychologicznego poziomu 2200 pkt. Po przełamaniu niniejszej bariery kolejnym wparciem będzie poziom 2145 pkt. Górne ograniczenie konsolidacji znajduje się w okolicy 2340 pkt.



Wykres 2. CD Projekt w interwale dziennym. Źródło: Stooq

Na miano spółki tygodnia niezaprzeczalnie zasłużył czołowy producent gier – CD Projekt. W skali ostatnich pięciu dni sesyjnych walory tego podmiotu podrożały o blisko 11,9%. Wzrostom towarzyszył podwyższony wolumen obrotów. Entuzjazm inwestorów wynika z publikacji trailera gry ,,Cyberpunk 2077” oraz prezentacji gameplay dla wybranych osób. Oczekiwania wobec nowej produkcji są niezwykle ogromne. Kurs spółki porusza się w trendzie wzrostowym i systematycznie ustanawia nowe szczyty. Trudno obecnie wskazać argumenty za sprzedażą niniejszych papierów. Niemniej po tak istotnych wzrostach nie można wykluczyć korekty, którą sygnalizują m.in. coraz bardziej wykupione oscylatory techniczne. To jednak zapewne byłaby tylko i wyłącznie realizacja zysków.

Autorzy: Zespół Zarządzający MM Prime TFI S.A.


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

do pobrania:

Przewiń do góry