16-01-2017

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 16 stycznia 2017 r.

Podsumowanie


W minionym tygodniu większość najważniejszych indeksów giełdowych kontynuowała wzrosty, jednakże optymistyczne nastroje rynkowe zostały nieco ostudzone przez Donalda Trumpa. Podczas swojej pierwszej konferencji od czasu wyborczego sukcesu prezydent elekt nie sprostał oczekiwaniom rynku, który liczył na konkretne plany dotyczące polityki fiskalnej i wydatków infrastrukturalnych. Wystąpienie sławnego miliardera okazało się rozczarowujące tym bardziej, że Jego program wyborczy jest de facto bardzo kontrowersyjny i może okazać się również łyżką dziegciu dla amerykańskiej gospodarki, zwłaszcza w przypadku realizacji protekcjonistycznych haseł. W efekcie dolar tym razem był walutą wyraźnie słabszą od euro, a nastroje na rynku giełdowym nieco się pogorszyły. Ponadto, inwestorzy poznali dynamikę amerykańskiej sprzedaży detalicznej, która wyniosła 0,6% mdm wobec oczekiwań na poziomie 0,7%. W skali całego tygodnia, DJI stracił 0,4%, S&P500 0,1%, natomiast NASDAQ zwyżkował o 1%. Niemniej, europejskie indeksy giełdowe po raz kolejny zakończyły tydzień w kolorze zielonym – francuski CAC40 oraz niemiecki DAX wzrosły o 0,3%, a brytyjski FTSE250 umocnił się o 0,2%. Wsparciem dla indeksów niewątpliwie okazały się najnowsze dane ze strefy euro. Indeks Sentix wyniósł 18,2 pkt wobec prognoz na poziomie 12,5 pkt, a dynamika produkcji przemysłowej osiągnęła wartość 1,5% mdm wobec oczekiwań na poziomie 0,5%. Odczyt stopy bezrobocia był zgodny z konsensusem i wyniósł 9,8%.

Ubiegły tydzień przyniósł także kontynuację wzrostów polskich indeksów giełdowych – w skali całego tygodnia, WIG20 wzrósł o 0,3%, mWIG40 o 3%, a sWIG80 o 0,3%. Inwestorzy poznali grudniową wartość inflacji CPI, która zgodnie z pierwotnymi szacunkami wyniosła 0,8% rdr. Niemniej, dynamicznie rosnące tempo wzrostu cen nie robi wrażenia na RPP, która pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Co więcej, rada nie widzi żadnych perspektyw do zacieśnienia polityki pieniężnej w 2017 r. Z kolei w piątek Fitch opublikował najnowszy przegląd ratingu kredytowego dla Polski. Agencja podtrzymała notę na poziomie ,,A-‘’ z perspektywą stabilną. Tymczasem agencja Moody’s nie opublikowała swojej aktualizacji, co oznacza, że ocena polskiej wiarygodności kredytowej pozostała na poziomie ,,A2” z perspektywą negatywną. Rynek tym razem nie spodziewał się żadnych rewizji.

W obecnym tygodniu inwestorzy poznają szereg danych makroekonomicznych ze strefy euro, Stanów oraz Polski. Co więcej, na uwagę zasługują obrady EBC. Mimo wszystko to polityka będzie motywem przewodnim tegoż tygodnia. Przed nami konferencja Theresy May dotycząca procedury Brexitu, Światowe Forum Ekonomiczne w Davos oraz zaprzysiężenie Donalda Trumpa na prezydenta USA.

Analiza techniczna




Wykres 1. WIG20 w interwale dziennym. Źródło: Stooq

W minionym tygodniu wzrosty indeksu największych polskich spółek wyraźnie straciły swój impet. Niemniej, WIG20 zdołał zakończyć ubiegły tydzień w kolorze zielonym. Co więcej, wolumen obrotów pozostał na wysokim poziomie. W efekcie wartość indeksu na zakończeniu piątkowej sesji wyniosła 2015 pkt. Jednak warto zwrócić uwagę na wciąż wykupiony oscylator RSI, który generuje ryzyko korekty. Niewykluczone, że ta rozpoczęła się już w drugiej części tygodnia, kiedy to stroną dominującą były niedźwiedzie. Najbliższe wsparcia to psychologiczny poziom 2000 pkt oraz okolice 1957 pkt.



Wykres 2. KGHM w interwale dziennym. Źródło: Stooq

Tym razem na spółkę tygodnia wybraliśmy KGHM, którego walory w ciągu ostatnich pięciu dni sesyjnych podrożały o 13,5%. Cena akcji miedziowego giganta powróciła powyżej psychologicznej granicy 100 zł i znajduje się w pobliżu oporu na poziomie 110 zł. Kurs porusza się w trendzie wzrostowym od początku 2016 r. Wiele wskazuje na to, że ostatnie zwyżki stanowią kontynuację trzeciej fali wzrostowej. Dominację byków potwierdza również bardzo wysoki wolumen obrotów. Z drugiej strony, oscylatory techniczne są wyraźnie wykupione, toteż przegrzany rynek może niebawem znaleźć się w fazie korekty - to jednak nie oznacza, że potencjał wzrostowy został wyczerpany.


Autorzy: Zespół Zarządzający MM Prime TFI S.A.


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

do pobrania:

Przewiń do góry