16-04-2018

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 16 kwietnia 2018 r.

Podsumowanie


Ubiegły tydzień przyniósł wyraźne wzrosty najważniejszych globalnych indeksów giełdowych, choć jego początek upłynął pod znakiem niepokoju i niepewności. Tym razem jednak źródłem ryzyka nie była wojna handlowa, która znalazła się na drugim planie. Uwaga inwestorów została skupiona na Syrii. Tweety Donalda Trumpa przyczyniły się do wzrostu obaw związanych z zaostrzeniem trwającej w tym regionie wojny, które mogłoby dodatkowo doprowadzić do eskalacji konfliktu między Stanami a Rosją. Kolejne tweety prezydenta USA równie szybko uspokoiły inwestorów. W rzeczywistości nie wydaje się, aby oba mocarstwa miały zdecydować się na zbrojną konfrontację, choć ostrzeżenia Trumpa faktycznie znalazły swoje odzwierciedlenie w sobotnim ataku rakietowym na Syrię. W ubiegłym tygodniu poznaliśmy także protokoły z ostatnich posiedzeń FOMC oraz Rady Prezesów EBC. Dokument zza oceanu potwierdził jastrzębie nastawienie Fed, choć nie zmienił scenariusza bazowego: w 2018 r. należy oczekiwać jeszcze dwóch podwyżek kosztu pieniądza. Z kolei europejskie zapiski miały znacznie bardziej łagodny wydźwięk, toteż o ile wydaje się, że program QE może zostać zakończony w bieżącym roku, o tyle perspektywa podwyżek stóp procentowych nadal pozostaje odległa.

Na polskim parkiecie również dominowała zieleń. W skali całego tygodnia WIG20 zyskał 2,3%, mWIG40 nie zmienił swojej wartości, a sWIG80 wzrósł o 0,6%. Na miano negatywnego bohatera tygodnia ponownie zasłużył GetBack (-23,7%). Po drugiej stronie znalazła się spółka Bioton, którą wybraliśmy na spółkę tygodnia. Dystrybutor i producent leków biotechnologicznych opublikował wyniki finansowe za 2017 r., które były zdecydowanie wyższe od prognoz – wyraźna redukcja strat. Miniony tydzień był również udany dla akcjonariuszy spółki PlayWay, która poinformowała o niezwykle udanym debiucie nowej produkcji. Inwestorzy skupili się także na posiedzeniu RPP, a właściwie na konferencji z udziałem Adama Glapińskiego. Stopy procentowe zgodnie z oczekiwaniami pozostały bez zmian, natomiast prezes banku zasugerował, że takowa polityka może być kontynuowana nawet w ciągu najbliższych dwóch lat. Tym razem słowa te nie stanowiły zaskoczenia dla rynku, toteż indeks banków zakończył tydzień w kolorze zielonym. Warto również dodać, że agencja S&P podwyższyła pespektywę polskiego ratingu kredytowego (BBB+) z neutralnej do pozytywnej.

W najbliższych dniach w centrum uwagi niewątpliwie pozostanie polityka. Niemniej przed nami także liczne odczyty makroekonomiczne m.in. publikacje wskaźnika HICP dla Eurolandu, czy też dynamiki produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej dla Chin i Stanów. Na uwagę zasługują również dane z Polski: tempo wzrostu produkcji przemysłowej oraz dane dotyczące zatrudnienia i wynagrodzeń.


Analiza techniczna




Wykres 1. WIG20 w interwale dziennym. Źródło: Stooq

O ile w pierwszej części tygodnia niepewność rynkowa znalazła swoje odzwierciedlenie w ruchu bocznym indeksu WIG20, o tyle jego druga część przyniosła wyraźną poprawę nastrojów i ruchy w kierunku północnym. W efekcie indeks blue chips zakończył miniony tydzień na poziomie 2310 pkt i tym samym przełamał linię krótkoterminowego trendu spadkowego. Co więcej, rynek odbił od bardzo ważnego wsparcia na poziomie 2200 pkt. Na uwagę zasługuje również wzrost poziomu obrotów. Dla byków kluczową kwestię stanowi powrót powyżej bariery na poziomie 2400 pkt.



Wykres 2. Bioton w interwale dziennym. Źródło: Stooq

Tym razem na wyróżnienie zasłużyła spółka Bioton. W ubiegłym tygodniu cena akcji tego przedsiębiorstwa wzrosła o blisko 33%. To efekt wspomnianej publikacji wyników finansowych, które pozytywnie zaskoczyły inwestorów. Kurs od 2015 r. poruszał się w trendzie spadkowym. Niemniej ostatnie miesiące przyniosły wyraźne odbicie. Linia trendu spadkowego została przełamana, a poziom obrotów zauważalnie wzrósł. Najbliższy opór stanowi poziom 6 PLN. Przełamanie otworzy najprawdopodobniej drogę do ruchów w kierunku bariery na poziomie 8 PLN. Na uwagę jednak zasługują wykupione oscylatory techniczne. Po dynamicznych wzrostach nie można bowiem wykluczyć realizacji zysków przez część rynku.

Autorzy: Zespół Zarządzający MM Prime TFI S.A.


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

do pobrania:

Przewiń do góry