14-10-2014

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 13 października 2014

Podsumowanie tygodnia


Ostatni tydzień przyniósł kontynuację spadków na globalnych rynkach. Najmocniej ucierpiały rynki europejskie. Najwięcej stracił francuski CAC, ponad 5 proc., niemiecki DAX spadł o 4 proc. i zszedł poniżej psychologicznej bariery 9 tyś. pkt., podobnie spadki zanotował londyński FTSE, spadając o 3 proc. Za oceanem sytuacja nie wyglądała lepiej, indeks S&P 500 zanotował ponad 3 proc. spadek, a NASDAQ stracił ponad 4 proc. Głównym katalizatorem kontynuacji spadków na globalnych parkietach była obniżka światowego wzrostu gospodarczego publikowana przez Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Z analiz wynika, że w tym roku światowa gospodarka wzrośnie o 3,3 proc. (wcześniej szacunki mówiły o 3,5 proc.), a w roku 2015 o 3,8 proc. (wcześniej 4 proc.). Patrząc jednak na pozytywy, warto zauważyć mocną inagurację sezonu publikacji wyników za III kwartał w USA. Wyniki zarówno Alcoa jak i Pepsico okazały się lepsze od oczekiwań.

Akcje na warszawskim parkiecie podążały za globalnym sentymentem, jednakże tracąc mniej niż zagraniczne indeksy. WIG20 spadł o ponad 2 proc. Indeksy małych i średnich spółek WIG50 oraz WIG250 zachowywały się lepiej, spadając o około 1,5 proc. Na polskim rynku kluczowym wydarzeniem ostatniego tygodnia była decyzja Rady Polityki Pieniężnej o cięciu stóp procentowych do najniższych poziomów w historii. RPP obniżyła stopę referencyjną o 50 pb. do poziomu 2 proc. (rynek spodziewał się obniżki o 25 p.b.). Ponieważ rynek obligacji oraz kontraktów FRA odzwierciedla obniżkę stopy referencyjnej o 75-100 pb. wydaje się, że głównym źródłem znacznej przeceny banków w tym Getin Noble Bank (-13 proc.) czy Alior (-8 proc.) było obniżenie stopy lombardowej o 100 pb. do 3 proc. Stopa ta (zwielokrotniona czterokrotnie) wyznacza maksymalne oprocentowanie, jaką banki mogą naliczać z tytułu kredytów. Spadek o 100 pb. oznacza spadek maksymalnej stopy kredytu z 16 do 12 proc. Wyżej wspomniane banki czerpią znaczne dochody z tytułu kredytów gotówkowych oraz kart kredytowych.

W bieżącym tygodniu rynek będzie bacznie przyglądał się danym inflacyjnym z największych gospodarek strefy euro oraz Polski i Stanów Zjednoczonych (poza inflacją poznamy też dane o produkcji przemysłowej). Jeśli odczyty inflacyjne okażą się niższe od oczekiwanych możemy spodziewać się kolejnych gołębich zapewnień ze strony europejskich oraz amerykańskich władz monetarnych, które spowodować mogą koniec korekty na globalnych rynkach. W Polsce natomiast może być coraz bliżej do kolejnej obniżki stóp procentowych. Prezes RPP Marek Belka w piątkowym wywiadzie dla Bloomberga wyraził pogląd, że patrząc na obecną sytuację, RPP nie będzie czekała z dodatkowymi krokami do 2015 roku i to, co powinna zrobić zrobi do końca bieżącego roku.

Analiza techniczna
Wykres 1. WIG20 w interwale dziennym. Źródło: Stooq

Za nami trzeci kolejny nieudany tydzień dla WIG20. Indeks stracił ponad 2%, ale z taką ewentualnością należało się liczyć, gdyż wcześniej zaczęła się realizacja formacji podwójnego szczytu z zasięgiem spadku do 2350 pkt. Nie zmaterializował się warunek do wzrostów w postaci większego odreagowania na rynkach globalnych. Poniedziałkowa próba zanegowania formacji spadkowej skończyła się niepowodzeniem. Tym razem nieco wzrosły obroty, na dodatek na koniec tygodnia pękł poziom 2400 pkt. Targetem pozostaje zatem 2350 pkt. Lekko pozytywnie można by rozpatrywać sytuację wówczas, jeśli WIG20 wróci powyżej 2400 pkt.


Wykres 2. Orange w interwale dziennym. Źródło: Stooq

Nie tak dawno wspominaliśmy o sytuacji technicznej spółki Orange, która po wybici z wielomiesięcznej konsolidacji między 9 a 11 PLN miała szansę rozpocząć nową falę wzrostową z celem na 13 PLN. Udało się to połowicznie – spółka osiągnęła 12 PLN, po czym nastąpiły silne spadki. W dużej mierze z udziałem słabości rynku. Niemniej jednak zrealizowała się formacja podwójnego szczytu, a kurs zszedł poniżej 11 PLN, testując obecnie linię trendu wzrostowego. To ważny poziom wsparcia i jeśli zostanie przełamany, należy brać pod uwagę spadek do tegorocznych minimów mieszczących się lekko powyżej poziomu 9 PLN. Pozytywnym sygnałem byłby z kolei wzrost ponad 11 PLN.

Autorzy: Zespół Zarządzający MM Prime TFI S.A.


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

do pobrania:

Przewiń do góry