16-10-2020

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 12 października 2020 r.

Podsumowanie tygodnia


Pandemia COVID-19 weszła w swoją nową, drugą i, wygląda na to, że silniejszą falę. W skali świata notowane są rekordy dobowe zachorowań, wzrasta liczba zgonów i ponownie istnieje ryzyko kryzysu w służbie zdrowia wielu państw rozwiniętych. Mimo to jednak reakcja inwestorów jest zgoła odmienna niż miało to miejsce podczas pierwszej fali. Może mieć tu znaczenie fakt, że problem jest już znany – poważny, ale mniej więcej wiadomo, jakich działań zaradczych wymaga, które branże mogą na tym ucierpieć, a które zyskać. I tak się składa, że właśnie spółki „nowej ekonomii”, których dostatek w USA, są w grupie tych mogących zyskać. NASDAQ w zeszłym tygodniu zyskał aż 4,1%, a sam S&P500 3,3%, notując najlepszy tydzień od wakacji. Optymizm w drugiej połowie tygodnia spowodowała też zmiana nastawienia prezydenta Trumpa – podane zostały informacje o podwyższeniu przez Biały Dom wartości proponowanego pakietu wsparcia o 200 mld USD do 1,8 bln USD, a być może nawet jeszcze większy. Nastroje studził lider Republikanów w Senacie Mitch McConnell, wg którego mało prawdopodobne jest, aby ten program przeszedł w okresie przed wyborami prezydenckimi. Na początku tego tygodnia wiadomo już, że program jest odrzucany, ale pojawiają się nadzieje, że będzie przegłosowywany częściami. Wall Street reaguje na to pozytywnie, jak więc widać, niewiele tam trzeba do podtrzymania dobrego klimatu inwestycyjnego.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w Warszawie. Co prawda indeksy na GPW zanotowały wzrosty, ale w porównaniu z Wall Street, czy nawet europejskimi rynkami rozwiniętymi, były to mizerne wyniki. Małe spółki nawet zaliczyły niewielką stratę, o 0,3% rosły duże spółki, a najmocniej zyskiwały średnie spółki, głównie za sprawą aprecjacji spółek „covidowych” – Mercatora i Biomedu. W efekcie dało to aprecjację WIG o 0,4% przy dosyć wybiórczej selekcji spółek. Mocno można było stracić na energetyce – PGE i Tauron taniały po kilkanaście procent wobec zwyżki cen CO2 i braku dalszych konkretów co do planu rozdzielenia górnictwa od energetyki. Z kolei odbijały spółki petrochemiczne. Aktualne warunki makro nie dają jednak podstaw, aby spodziewać się na nich dłuższego odbicia. Nie można jednak powiedzieć, że to kapitału brakuje na GPW, co pokazał debiut Allegro – akcje rozeszły się jak świeże bułeczki, a na debiucie ich cena wzrosła o ponad 50% (mówimy tu o spółce wycenianej przy cenie z IPO na 44 mld PLN). Raczej problemem jest to, że co ciekawsze spółki osiągnęły już wartość godziwą, a pozostałe w obecnych warunkach mają problemy z utrzymaniem wyników.

W tym tygodniu również uwaga będzie skierowana na kwestie polityczno-gospodarcze oraz dynamikę przyrostu zachorowań na koronawirusa i ewentualne, spowodowane tym, częściowe lub całościowe lockdowny. Zaplanowane jest sporo wystąpień publicznych bankierów z Fed i EBC, co w obecnych niepewnych czasach może być ważne dla rynku. Poza tym dalej nie zakończona pozostaje sprawa amerykańskiego pakietu pomocowego. Z danych makro tak naprawdę istotne odczyty pojawią się dopiero w piątek, a przede wszystkim będzie to dynamika sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej z USA.

MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

Przewiń do góry