12-03-2018

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 12 marca 2018 r.

Podsumowanie


Pierwszy tydzień marca przyniósł wyraźne wzrosty najważniejszych globalnych indeksów giełdowych. W skali całego tygodnia NASDAQ wzrósł o 4,2%, S&P500 o 3,5%, a DJI o 3,3%. W Europie niemiecki DAX i brytyjski FTSE250 zwyżkowały o 3,6%, a francuski CAC40 zyskał 2,7%. Na miano najważniejszego wydarzenia tygodnia zasłużyły obrady Rady Prezesów EBC. Zgodnie z oczekiwaniami rynku europejska polityka monetarna nie uległa zmianie. Przekaz banku wydaje się być klarowny i w gruncie rzeczy niezaskakujący: program skupu aktywów może być stopniowo wygaszany, lecz stopy procentowe pozostaną na obecnych poziomach w dłuższym okresie, zdecydowanie przekraczającym horyzont czasowy trwania QE. To dobra wiadomość dla europejskich rynków akcji, zwłaszcza w dobie świetnej kondycji globalnej gospodarki oraz jastrzębiej postawy Fed. Innym czynnikiem wspierającym nastroje rynkowe była publikacja danych z amerykańskiego rynku pracy za miesiąc luty. Stopa bezrobocia pozostała na poziomie 4,1%, jednakże zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym zdecydowanie przebiła konsensus rynkowy – 313 tys. wobec 200 tys. Z drugiej strony ponownie zawiodła dynamika płacy godzinowej – 2,6% rdr względem prognozy na poziomie 2,8% rdr. To bardzo dobra wiadomość dla inwestorów – kondycja gospodarcza Stanów nadal się poprawia, natomiast wzrost wynagrodzeń zgodnie z oczekiwaniami Fed nie generuje istotnej presji inflacyjnej, która mogłaby skłonić bank do przyjęcia jeszcze bardziej jastrzębiej postawy.

Kolor zielony dominował również na warszawskim parkiecie, choć po raz kolejny skala wzrostów wyraźnie odbiegała od wielkości aprecjacji zachodnich indeksów. W skali całego tygodnia WIG20 zyskał 1,7%, mWIG40 2,8%, a sWIG80 0,1%. Minione dni nie były udane dla sektora bankowego, któremu ciążyła gołębia postawa RPP. Co prawda niniejsze gremium nie dokonało zmian w polityce monetarnej, jednakże Adam Glapiński podczas konferencji stwierdził, że na podstawie prognoz inflacji nie widzi powodów do podwyższania stóp procentowych nawet do 2020 r. W ubiegłym tygodniu ponownie zniżkowała wycena rynkowa spółki GetBack, której ciążą plany dotyczące nowej emisji akcji. Po drugiej stronie znalazła się inna czołowa polska spółka windykacyjna – Kruk. Spółka zapowiedziała wyraźny wzrost dywidendy oraz zadeklarowała chęć udziału w konsolidacji rynku.

W obecnym tygodniu w centrum uwagi znajdą się dane na temat inflacji ze Stanów, z UE oraz z Polski. Inwestorzy poznają także dynamikę sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej dla Stanów, oraz dane dotyczące wynagrodzeń i zatrudnienia w Polsce. Ponadto, przed nami liczne publikacje sprawozdań finansowych spółek notowanych na GPW. Wyniki za 2017 r. przedstawią m.in. JSW, PKO BP, Tauron, LPP, PGNiG, KGHM, czy też PZU.


Analiza techniczna




Wykres 1. WIG20 w interwale dziennym. Źródło: Stooq

W ubiegłym tygodniu wartość indeksu największych polskich spółek wzrosła do 2354 pkt. Zgodnie z naszymi oczekiwaniami WIG20 odbił od kluczowego wsparcia na poziomie 2300 pkt. Na uwagę zasługuje również relatywnie wysoki poziom obrotów, który tym razem potwierdził siłę popytu. Niemniej opór w okolicy 2360 pkt (dolne ograniczenie niedawno zakończonej konsolidacji) okazał się zbyt wymagającą barierą dla rynku. Pomimo udanego tygodnia sytuacja byków pozostaje trudna. Kontynuacja układu wzrostowego wymaga co najmniej przełamania oporów na poziomie 2360 pkt i 2400 pkt.



Wykres 2. Krezus w interwale dziennym. Źródło: Stooq

Na spółkę tygodnia ponownie wybraliśmy Krezus. Walory tego przedsiębiorstwa w skali całego ubiegłego tygodnia podrożały o blisko 35%, i to pomimo braku nowych informacji o charakterze fundamentalnym. Kurs akcji porusza się w wyraźnym średnioterminowym trendzie wzrostowym. Dominację byków potwierdza wysoki poziom obrotów, toteż rosnący wskaźnik akumulacja/dystrybucja. Notowania zatrzymały się w pobliżu oporu na poziomie 4 PLN. Wykupione oscylatory techniczne sugerują, że niebawem może nadejść korekta. Z drugiej strony, podobna sytuacja miała miejsce, gdy kurs oscylował w pobliżu bariery na poziomie 3 PLN, dlatego też nie można wykluczyć kolejnej pułapki technicznej.

Autorzy: Zespół Zarządzający MM Prime TFI S.A.


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

do pobrania:

Przewiń do góry