19-02-2024

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 12 lutego 2024 r.

Podsumowanie tygodnia


Ubiegły tydzień przyniósł wzrosty przede wszystkim na rynku amerykańskim, który jest odporny na problemy chińskich giełd, a nawet więcej – może być ich beneficjentem, szczególnie w przypadku sektora technologicznego. To właśnie w piątek wynosił on indeks S&P500 na nowe historyczne rekordy. Cały tydzień indeks skończyć wzrostem o 1,1%, a technologiczny NASDAQ o prawie 2%. Wyniki spółek cały czas bardziej pomagają niż przeszkadzają. Do tego jeszcze dane o inflacji za grudzień zrewidowano w dół, ze wzrostu o 0,3% do 0,2% m/m. Tym samym rynek przypomniał sobie, że jeszcze wcale opóźnienie obniżek stóp do czerwca nie jest przesądzone. Teraz jednak już decydujący będzie odczyt inflacji za styczeń.

W Warszawie tego powiewu optymizmu nie dało się już wyczuć, ale trzeba zaznaczyć, że wcześniejszy tydzień przyniósł potężne 5-procentowe zwyżki. W związku z tym spadek indeksu WIG o 1,4% można traktować korekcyjnie, zwłaszcza że aktywność inwestorów nie była wcale duża. Wydarzeniem tygodnia na polskim rynku było jastrzębie nastawienie RPP – brak zmian stóp nie zaskoczył, ale za to już deklaracja prezesa NBP o prawdopodobnym scenariuszu braku obniżek stóp w całym 2024 r. był już zaskakujący. W krótkim terminie mogło to zostać przez giełdę negatywnie odebrane, ale w dłuższym będzie premiować sektor bankowy. W ubiegłym tygodniu jednak nawet banki cierpiały. W WIG20, który spadł o 1,7%, wszystkie banki traciły, z czego najwięcej Santander (-3,8%). W mocnej defensywie było PZU (-4,4%). Fatalnie zachowywała się energetyka. Na plus należy natomiast wyróżnić Allegro (+4,1%) zyskujące dzięki zbliżającemu się okresowi zamkniętemu (brak paczki akcji), a przede wszystkim CD Projekt (+6,7%). Z ważnych wydarzeń rynkowych należy jeszcze uwzględnić sprzedaż 10% akcji w procesie ABB przez głównego akcjonariusza po cenie 41 PLN, co w dużej mierze wymazało wzrost kursu spowodowany świetnymi wynika za IV kw. Akcje XTB w ciągu tygodnia przeceniły się o 7%.

W tym tygodniu na pierwszy plan wybija się jutrzejsza publikacja inflacji CPI z USA za styczeń, zwłaszcza w obliczu ostatnich przesunięć oczekiwań na później jeśli chodzi o pierwszą obniżkę stóp w Stanach. Wszelkie zaskoczenia w kwestii inflacji będą mocno ważyć na sentymencie inwestorów. Poza tym jeszcze w czwartek na rynek spłynie cała seria istotnych figur z USA, na czele z dynamikami produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej, wspierana jeszcze przez indeksy cen nieruchomości, NY Empire State oraz Fed z Filadelfii. W harmonogramie całego tygodnia jest też sporo publicznych wystąpień członków władz Fed. Na koniec tego bardzo owocnego tygodnia poznamy jeszcze inflację PPI z USA. Z Polski GUS poda wstępny szacunek PKB za IV kw., ale dane te raczej zginą w gąszczu amerykańskich odczytów.

MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

 

 

Przewiń do góry