12-11-2019

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 12 listopada 2019 r.

Podsumowanie tygodnia


Za nami kolejny tydzień zwyżek na globalnych rynkach akcji. Tym razem najmocniej rosły indeksy europejskie, w tym polskie (WIG +2,44%, WIG20 +2,80%, CAC +2,22%, DAX +2,06%, Euro Stoxx 50 +2,09%). Niezłe wzrosty zanotowały indeksy amerykańskie (DOW Indu +1,22%, S&P 500 0,85%), co było kolejny, piąty tygodniem z rzędu, kiedy to najważniejsze indeksy kończyły tydzień wyżej niż zaczynały. Było to spowodowane głównie postępem w negocjacjach handlowych pomiędzy USA i Chinami, a także lepszymi od oczekiwań wynikami kwartalnymi amerykańskich spółek. Do tej pory poznaliśmy wyniki 90% firm wchodzących w skład S&P 500. Zyski przedsiębiorstw, w porównaniu z rokiem ubiegłym, zanotowały lekki, jednoprocentowy spadek. Jednak, co kluczowe, okazały się lepsze od konsensusu analityków. To w powiązaniu z wręcz euforycznym przyjęciem informacji o znacznym postępie w negocjacjach i planach podpisania pierwszej części porozumienia handlowego, wywindowało indeksy do rekordowych poziomów.

Nowy tydzień ostudził gorące głowy inwestorów. Prezydent Donald Trump już w poniedziałek tłumił nadzieje na szybkie zawarcie wstępnego porozumienia handlowego, mówiąc, że USA nie wyraziły zgody na cofnięcie ceł na Chiny. Jeszcze dzień wcześniej przedstawiciele obu stron deklarowali, że osiągnięto wstępnie porozumienie. Natomiast w swoim wtorkowym wystąpieniu, Trump owszem potwierdził, że pierwsza część umowy może zostać podpisana wkrótce, jednak zaznaczył, że w przypadku braku porozumienia z Państwem Środka, USA powrócą do podnoszenia ceł na chińskie produkty. Inwestorzy niejako zaskoczeni tymi wypowiedziami „skasowali” całe wtorkowe wzrosty na głównych amerykańskich indeksach. Powróciła niepewność.    

W kolejnych dniach najważniejszym wydarzeniem będą wystąpienia szefa FED, Jerome Powella przed Kongresem (środa 17:00) oraz Izbą Reprezentantów (czwartek 16:00). Rynek oczekuje, że po serii trzech obniżek stóp procentowych w tym roku, FED powstrzyma się przed dalszymi ruchami. W środę opublikowany zostanie także raport o inflacji w USA, a w piątek dane o amerykańskiej sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej.

MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

Przewiń do góry