14-07-2022

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 11 lipca 2022 r.

Podsumowanie tygodnia


Zmienność i nieprzewidywalność na giełdach utrzymuje się na wysokim poziomie. Chociaż początek tygodnia nie napawał większym optymizmem to w raz z upływem czasu byki dochodziły do głosu. Minutki z posiedzenia FOMC zostały odebrane neutralnie, a impulsem do wzrostu cen surowców i tym samym sektorów cyklicznych stał się program stymulacji gospodarki na 220 mld USD zapowiedziany przez Chiny. Następnie lepsze wyniki Samsunga były impulsem dla technologii i półprzewodników. Natomiast kwalifikacja mocnych danych z amerykańskiego rynku pracy już taka łatwa nie jest, bo z jednej strony to dobra informacja, ale z drugiej daje do ręki Fed oręż do walki z inflacją. Niemniej, bilans tygodnia okazał się korzystny dla giełdy amerykańskiej – S&P500 wzrósł o 1,9%, a NASDAQ aż o 4,6%. W Europie, targanej obawami o brak wznowienia przesyłu gazu przez Rosję po konserwacji Nord Stream 1, też udało się wyjść na plus – DAX zyskał 1,6%, a CAC40 1,7%.

Ciekawe rzeczy działy się za to na warszawskiej giełdzie. Indeks WIG zyskał co prawda 2,2%, ale przede wszystkim dzięki wzrostowi WIG20 o 3,1%. Średnie i małe spółki spadły o niecały procent i to by bardziej wpisywało się w to, co w między czasie działo się na polskiej walucie – złoty wyraźnie się osłabiał, a oliwy do ognia dolała decyzja RPP o podwyżce stóp tylko o 50 pb. i gołębia konferencja prezesa NBP. Wśród dużych spółek dobrze prezentowały się te oparte o popyt konsumencki – CCC, LPP, ale przede wszystkim Allegro ze wzrostem o prawie 16%. Pretekstem do takiego ruchu na mocno przecenionej spółce były dobre wyniki Answeara i podbicie peersów. Dobrze wyglądała też petrochemia, gdzie analitycy zwracali uwagę na wciąż świetne środowisko makro. Słabo prezentowała się energetyka oraz surowce (KGHM, JSW), a neutralnie banki. Niepokojąco za to wyglądała słabość szerokiego rynku. Biorąc pod uwagę weekendowe zapowiedzi o wprowadzeniu podatków od zysków nadzwyczajnych dla spółek SP, trudno o optymizm na początku nowego tygodnia.

W tym tygodniu publikacji makro jest już zauważalnie mniej, ale nie znaczy to, że na rynku będzie panował spokój. Tematem nr jeden w Europie pozostaje szantaż energetyczny Rosji, do tego nakładają się niepokojące informacje dotyczące kolejnej fali zachorowań na Covid-19. Z danych makro numerem jeden powinny być te z USA, przede wszystkim inflacja CPI i PPI za czerwiec, ale także publikowana w piątek produkcja przemysłowa, sprzedaż detaliczna i raport Uniwersytetu Michigan. Zestaw podobnych danych (produkcja, sprzedaż i PKB za II kw.) zostanie opublikowany też z Chin, co w kontekście tamtejszych problemów z sektorem nieruchomości będzie miało znaczenie dla sentymentu inwestycyjnego. Z Polski natomiast rynek może wypatrywać szczegółów dotyczących opodatkowania państwowych spółek od zysków nadzwyczajnych, co zostało zasygnalizowane w weekend i ma swoje odzwierciedlenie w poniedziałkowej przecenie WIG20.


MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

 

Przewiń do góry