08-07-2024

Weekly market comment - 8 July 2024

Podsumowanie tygodnia


Miniony tydzień to kontynuacja wzrostów na głównych giełdach. Amerykański S&P500 zyskał 2,0%, a NASDAQ 3,5%, oba wspięły się po raz kolejny na historyczne szczyty. Niemiecki DAX wzrósł o 1,3%, a francuski CAC40 o 2,6%, do rekordów osiągniętych w maju jednak im trochę brakuje. Niestety w Warszawie obserwowaliśmy spadki: WIG -1,5%, WIG20 -1,7%, mWIG40 -1,8%, sWIG80 -2,2%.

Inwestorzy w USA aktualnie niemal na każde dane reagują kupowaniem największych spółek z NASDAQ. W zeszłym tygodniu pretekstem były nieco gorsze dane z gospodarki: wskaźnik koniunktury w usługach ISM spadł z 53,8 w maju do 48,8 w czerwcu, mniej nowych miejsc pracy i rewizje w dół analogicznych wartości z zeszłych miesięcy, wzrost stopy bezrobocia do 4,1%, niższy wzrost płac. W dodatku na europejskiej konferencji bankowej szef Fed Jerome Powell pozwolił sobie na uwagę, że bank centralny USA już ma pewne osiągnięcia w obniżaniu inflacji. Wszystko to wzmacnia oczekiwania na obniżki stóp procentowych i pcha wyceny spółek do góry.

Na warszawskiej giełdzie zeszły tydzień to przede wszystkim korekta na bankach, która należała się po ostatnich wzrostach. Najmocniej jednak spadły notowania Allegro -5,6%, prawdopodobnie wobec zbliżającego się końca okresu lock-up po ostatniej sprzedaży pakietu akcji przez kontrolujące fundusze. Z drugiej strony akcje CD Projekt wzrosły o 4,4% po rekomendacji kupuj byłego pracownika producenta gier, obecnie analityka w jednym z domów maklerskich. Z kolei wzrost JSW o 2,4% to efekt informacji o pożarze w australijskiej kopalni węgla koksowego, który nieco zmniejszy podaż surowca na rynku.

W nadchodzącym tygodniu główne wydarzenie to środowe dane dotyczące inflacji CPI w USA za czerwiec. Oczekuje się spadku do 3,1%, ewentualne większe odchyły mogą wzburzyć rynki.

MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

 

 

Go to top