07-06-2021

Weekly market comment - 7 June 2021

Podsumowanie tygodnia


Zeszły tydzień to umiarkowane wzrosty na większości giełd na świecie, w tym w Polsce. WIG wzrósł o 1,0%, WIG20 o 0,8%, mWIG40 o 0,7%, a sWIG80 o 1,5%. Dla porównania, DAX wzrósł o 1,1%, francuski CAC40 o 0,5%, S&P500 o 0,6% zaś NASDAQ o 0,5%. Indeks krajów rozwijających się MSCI Emerging Markets zyskał 1,5%. Na wielu rynkach indeksy zbliżają się lub biją historyczne szczyty.

Na giełdach jednak można odczuć początek sezonu wakacyjnego. Mniej jest istotnych komunikatów, obroty spadają, znów zaczyna się ruch na tak zwanych spółkach memowych, czyli niewielkich podmiotach, które stały się przedmiotem zabawy inwestorów indywidualnych. Piątkowy raport o rynku pracy w Stanach Zjednoczonych w maju nieco rozczarował. Przybyło 560 tys. etatów, o 110 tys. mniej niż prognozowano. Stopa bezrobocia spadła do 5,8% z 6,1%. Tak więc po okresie gwałtownego nadrabiania luk kadrowych powstałych przez ograniczenia gospodarcze trend powrotu do poziomów sprzed pandemii się wypłaszczył. Powinno to ograniczyć też wahania kursów giełdowych – poziom niepewności co do sytuacji gospodarczej się zmniejsza.

Wśród największych polskich spółek giełdowych także brak większych, dwucyfrowych zmian kursów. Najmocniej rosły kursy energetyki: Tauron +7,8%, PGE +5,0%, w związku z postępami w procesie restrukturyzacji górnictwa, oraz PZU +3,6%, który kontynuuje opóźniony trend powrótu do wycen sprzed pandemii. Najwięcej straciły LPP -4,3%, w ramach korekty ostatnich wzrostów na rekordowe poziomy oraz CD Projekt -4,1% po fatalnych wynikach za 1 kwartał 2021 r., choć i tak większość strat została odrobiona.

W tym tygodnui czeka nas posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Najprawdopodobniej nie podwyższy ona stóp procentowych. Jednak wobec inflacji na poziomie 4,8% i braku perspektyw jej rychłego spadku rynek jest przekonany, że w ciągu roku nastąpi zaostrzenie polityki monetarnej, i będziemy z uwagą śledzili komunikaty pod kątem takich zapowiedzi. W czwartek z kolei decyzję podejmie Europejski Bank Centralny, który też nie będzie podnosił stóp. W strefie euro jednak inflacja wynosi 1,6% i choć jest nieco wyższa niż wcześniej to wciąż znajduje się w celu inflacyjnym.

MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.
Go to top