20-05-2024

Weekly market comment - 6 May 2024

Podsumowanie tygodnia


Tydzień miał dwa oblicza na rynkach kapitałowych. Początkowo przeważał strach o odbicie w amerykańskiej gospodarce po słabych odczytach indeksu zaufania konsumentów Conference Board oraz Chicago PMI, przy jednocześnie wysokich odczytach dynamik cen. To nakręcało oczekiwania na znaczne zaostrzenie jastrzębiej retoryki Fedu po posiedzeniu kończącym się w środę. Powell i spółka nie dali jednak takiego arsenału niedźwiedziom, a na rynku zagościł większy optymizm. Dopełniły tego słabsze miesięczne dane za kwiecień z amerykańskiego rynku pracy oraz mocne wyniki spółek. Sektor technologiczny, wspierany też wynikami Apple, urósł o 1,4%, a indeks S&P500 zyskał 0,5%. Tego optymizmu nie dało się jednak odczuć w Europie, gdzie DAX spadł o 0,9%, a CAC40 aż o 1,6%.

W Warszawie tydzień przebiegał pod znakiem osłabionej aktywności inwestorów z racji długiego weekendu majowego. Indeks WIG spadł tylko minimalnie, o 0,1%, przede wszystkim przez spadek WIG20 o 0,35%. Średnie i małe spółki prezentowały się już solidniej. W WIG20 i tak było więcej spółek rosnących, na czele z wspartym dobrymi wynikami finansowymi Krukiem (+4,2%) oraz odradzającym się po ABB i dzięki sile konsumenta Allegro (+2,8%). Jednak spore spadki na 3 dużych spółkach: Pekao, PKO BP i Orlenie zaważyły na słabszym wyniku indeksu. Wśród średnich spółek na uwagę zasługuje CCC (+6,9%), w które, po serii dobrych rekomendacji, inwestorzy mocniej uwierzyli, a także mocny sektor deweloperski. Z kolei po kolejnych świetnych wynikach kwartalnych, lekka realizacja zysków dotknęła XTB (-4%).

Bieżący tydzień będzie uboższy w dane makro niż poprzedni. Już w poniedziałek wraz z publikacją indeksów PMI dla usług ze strefy euro ukazały się jedne z ważniejszych figur. Wzrost dla strefy euro do 53,3 pkt (głównie dzięki dobremu wynikowi we Francji) był lepszy od oczekiwań. W dalszej części tygodnia globalnie warto zwrócić uwagę na wstępną wersję raportu Uniwersytetu Michigan. W Polsce natomiast RPP podejmuje decyzję o stopach i zapewne zostawi je bez zmian, ale ważne będzie to, co podczas konferencji w piątek zasugeruje prezes NBP w kontekście dalszych ruchów na stopach.

MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

 

 

Go to top