08-06-2022

Weekly market comment - 6 June 2022

Podsumowanie tygodnia


W mijającym tygodniu mieliśmy do czynienia z silnymi zmaganiami strachu z chciwością na giełdach. Obie strony miały za sobą istotne argumenty. Ostatecznie piątkowa wyprzedaż sprawiła, że cały tydzień na większości giełd był spadkowy. Amerykański S&P500 stracił -1,2% a NASDAQ -1,0%, niemiecki DAX -0,01%, francuski CAC40 -0,5%, natomiast polskie średnie spółki w mWIG40 -0,7%. Na plusie tydzień zakończyły jednak inne polskie indeksy: WIG 0,4%, WIG20 0,5% a sWIG80 0,8%.

Kupujący akcje kierowali się przede wszystkim wiarą w łaskawość i umiejętności banków centralnych, które co prawda zaostrzają politykę pieniężną, ale bardzo pilnują się by zbytnio nie zaszkodzić gospodarce. Jednocześnie fiskalna w wielu krajach jest dosyć luźna, firmy wciąż operują na wysokich marżach, a ostatnio do gry włączyły się Chiny po stłumieniu kolejnej fali zakażeń i kolejnych pomysłach na stymulację gospodarki. Sprzedający z kolei patrzą na wysoką inflację i boją się, że walka z nią będzie wymagała drastycznych środków, które będą musiały zaboleć firmy i ich akcjonariuszy. Stąd piątkowy raport z rynku pracy w USA w maju wykazujący silny wzrost zatrudnienia doprowadził do wyprzedaży na fali obaw o zaostrzenie polityki pieniężnej.

Zmiany notowań poszczególnych polskich największych spółek były dosyć niespójne. Perspektywa stymulacji fiskalnej w postaci wakacji kredytowych i ewentualnie waloryzacji 500+ windowała wyceny branży sprzedaży detalicznej: Dino o 8,1%, CCC o 3,8%, LPP o 3,1%. Jednocześnie jednak kurs Allegro spadł o -7,3% a Pepco o -3,1%. Niektóre banki traciły, jak PKO BP -0,6% czy Pekao -0,1%, a mBank i Santander zyskały odpowiednio 2,0% i 2,4%. Także w sektorze paliwowo-energetycznym między rosnącymi PGE o 5,7%, Lotos o 11% i PKN o 3,7% znalazł się PGNiG spadający o -3,5%. W warunkach takich niewytłumaczalnych zmian nie jest łatwo o odpowiednią alokację inwestycji.

W tym tygodniu czekamy przede wszystkim na środową decyzję Rady Polityki Pieniężnej o poziomie stóp procentowych. Średnia prognoz to podwyżka z 5,25% do 6,0%. W czwartek poznamy także decyzje Europejskiego Banku Centralnego, ale tu do pierwszej podwyżki ma dojść dopiero w lipcu. W piątek z kolei najważniejszy w ostatnich miesiącach raport, czyli poziom inflacji konsumenckiej w USA.

MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

 
Go to top