05-09-2022

Weekly market comment - 5 September 2022

Podsumowanie tygodnia


W zeszłym tygodniu polska giełda pobiła kolejne rekordy słabości. WIG stracił -5,0%, mWIG40 -2,6%, sWIG80 -3,6% a WIG20 aż -6,1%. Tymczasem amerykański S&P500 spadł o -3,3%, NASDAQ o -4,2%, natomiast francuski CAC40 o -1,7% a niemiecki DAX nawet symbolicznie zyskał 0,6%.

Rynki pozostają wciąż pod wpływem bieżącej narracji banków centralnych, które głośno przekazują bieżący priorytet, jakim jest walka z inflacją. Tak jastrzębiej retoryki nie było od lat, jeśli nie od dekad. Stąd akcje wyceniają istotne spowolnienie gospodarcze. Widać to np. po reakcji na wyniki poszczególnych amerykańskich korporacji – dobre wyniki są nagradzane niewielkimi wzrostami, gdy tymczasem średnie rezultaty i obniżanie prognoz jest karane silnymi spadkami notowań.

Piątkowy duży raport o rynku pracy w USA pokazał, że amerykańskim firmom wciąż brakuje pracowników i zatrudniają w tempie dwukrotnie szybszym niż przed pandemią. Poziom zatrudnienia już jest wyższy niż na początku 2020 r. Daje to sporą przestrzeń dla Fedu do dalszych podwyżek stóp procentowych. Jednocześnie pojawiają się pierwsze sygnały zmniejszania presji inflacyjnej: dużo osób wraca na rynek pracy, zmniejszając dynamikę płac. Natomiast ceny ropy naftowej raczej spadają niż rosną. Możemy być jednak pewni, że na giełdach czeka nas duża zmienność, jak zawsze w warunkach dużej niepewności co do przyszłości.

Wśród polskich największych spółek drastyczne, dwucyfrowe spadki dotknęły koncerny wydobywcze: KGHM -14,9%, i JSW -16,5%, w ślad za taniejącymi metalami przemysłowymi: miedzią, srebrem i żelazem. Także branża sprzedaży detalicznej w końcu, po wielu miesiącach odporności, zaczęła tracić wobec groźby recesji: LPP -12,7%, Dino -10,4%, Pepco -8,1%. Tym razem zabrakło wzrostów w składzie WIG20, najmniejsze spadki dotknęły Allego -0,4% i PKO BP -0,7%.

W nadchodzącym tygodniu warto zwrócić uwagę na środowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, wobec którego bazowym jest scenariusz „sopocki”, tzn. zapowiedziana przechodniowi w Sopocie przez prezesa Glapińskiego podwyżka o 0,25 pb. W czwartek z kolei spodziewamy się podwyżki stóp w strefue euro o 0,50 pb lub nawet o 0,75 pb. Tego samego dnia będzie także przemawiał prezes Fed. W piątek zaś poznamy poziom inflacji i cen producentów w Chinach.

MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

 


Go to top