10-05-2021

Weekly market comment - 4 May 2021

Podsumowanie tygodnia


W zeszłym tygodniu polska giełda w końcu zaczęła odrabiać dystans do ryków zachodnich. Podstawowe warszawskie indeksy, jak WIG, WIG20, mWIG40 i sWIG80 zanotowały wzrost między 2,3% a 2,9%. Rynki amerykańskie i europejskie z grubsza nie zmieniły swoich wartości, pozostając przy historycznych szczytach. Indeks S&P500 zyskał symboliczne 0,02%, technologiczny NASDAQ stracił 0,4%, niemiecki DAX spadł o 0,9%, zaś francuski CAC40 wzrósł o 0,2%.

Bardzo dobre wyniki gospodarcze, zyski firm i otwieranie się gospodarek po kolejnych dawkach szczepionek coraz mniej wpływają na wycenę akcji na świecie. Pozytywne informacje są już w dużym stopniu uwzględnione w notowaniach. Dalsza stymulacja fiskalna i monetarna już dużo nie pomoże, bo nasilają się problemy logistyczne i zaopatrzenia w surowce i półprodukty. Fabryki samochodów muszą ograniczać produkcję przez brak mikroprocesorów. Klienci godzą się na wydłużony okres oczekiwania na produkty.

Polski rynek zyskał głównie dzięki dwóm nietypowym wydarzeniom. Po pierwsze, europejski trybunał TSUE wydał decyzję w kwestii kredytów walutowych, która okazała się dosyć przychylna dla banków. Dzięki temu wartość banków „fankowych”, czyli mBanku i Millennium, zwiększyła się o ok. 10%. Kurs PKO BP wzrósł o 7,9% a Sandander Banku o 6,4%. Zaskakująco dobre wyniki za 1 kw. poprawiły także notowania Aliora aż o 16,6%. Po drugie, pojawiły się kolejne informacje dotyczące planów wydzielenia aktywów węglowych z grup energetycznych. Zamiar wyjęcia całego długu przypisanego do nich byłby dużą ulgą dla bilansów. Spowodowało to wzrost cen akcji PGE o 18,2%, Tauronu o 9,0% a Enei o 9,5%. Poza tym ogłoszone otwarcie galerii handlowych poprawiło notowania firm odzieżowych: LPP o 10,2%, a CCC o 3,8%. Wynikami za 1 kw. zaskoczył także Xtrade Brokers, dzięki czemu kurs spółki jest wyżej o 11,4%. Wyraźnie traciły za to inne spółki „covidowe”, na fali poprawy sytuacji epidemiologicznej i postępu szczepień, czyli Mercator (-4,7%) i Biomed Lublin (-11,5%).

W tym tygodni czeka nas posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Najprawdopodobniej nie podwyższy ona stóp procentowych. Jednak decyzję tę będzie coraz trudniej bronić wobec rosnącej na niewidziane od dawna poziomy inflacji. W piątek poznamy z kolei miesięczny duży raport z amerykańskiego rynku pracy za kwiecień.

MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

Go to top