07-04-2022

Weekly market comment - 4 April 2022

Podsumowanie tygodnia


W zeszłym tygodniu obserwowaliśmy kontynuację odbicia, choć już w mniejszej skali. Inwestorzy giełdowi przyzwyczajają się do istniejących zagrożeń dla gospodarki światowej, w postaci wojny w Ukrainie, rosnącej inflacji i zaostrzającej się polityki monetarnej. Ceny aktywów ryzykownych raczej rosną, choć oczywiście zmienność jest ciągłym zagrożeniem. Tym razem giełdy amerykańskie urosły najmniej: S&P500 o +0,1%, NASDAQ o +0,7%. Niemiecki DAX zyskał +1,0% a francuski CAC40 +2,0%. Warszawskie indeksy znalazły się w czołówce: WIG +2,0%, WIG20 +2,3%, mWIG40 +0,8%, a sWIG80 2,0%.

 

Powód optymizmu jest taki co zawsze po okresach grozy: najczarniejsze scenariusze stają się mniej prawdopodobne. Wojska rosyjskie wycofują się spod Kijowa, by skupić się na walkach w Donbasie, czyli dalej od granic Unii Europejskiej. Spada ryzyko międzynarodowej eskalacji konfliktu. Uwolnienie amerykańskich rezerw ropy naftowej zmniejszyło presję na dalsze wzrosty jej notowań, co pomaga w walce z inflacją. Podobny skutek mają sankcje wobec Rosji i kolejne lockdowny w Chinach zmniejszające globalny wzrost PKB. Wystrzał inflacji za marzec w Polsce i Europie miał z kolei pozytywny skutek we wzrostach kursów akcji banków.

 

Wśród największych polskich spółek najmocniej rosły banki wobec spodziewanych jeszcze szybszych podwyżek stóp procentowych: mBank zyskał +11,6%, a Santander +8,4%. Kurs Allegro urósł o 6,4% w ślad za amerykańskimi gigantami ecommerce. W WIG20 miały miejsce też istotne spadki, przede wszystkim PGNiG -6,8%, na co wpływ miały, choć w trochę niezrozumiały sposób, wahania cen gazu i gazowej polityki Rosji oraz zbliżająca się fuzja z PKN Orlen. Wśród spółek z mWIG40 dwucyfrową procentową zmianę na plus zanotowały Selvita +17,9% po publikacji bardzo dobrych wyników za 4 kw. 2021 oraz Eurocash +11,3% wobec wzrostu przychodów wskutek napływu uchodźców z Ukrainy.

 

W nadchodzącym tygodniu poznamy przede wszystkim decyzję Rady Polityki Pieniężnej w środę. Rynek spodziewa się podwyżki stóp o kolejne 50 punktów, do poziomu 4,0%. Decyzja i komunikat sygnalizujący dalsze kroki może mniej szczególnych wpływ na notowania polskich banków, a także na kurs złotego.


MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.Go to top