31-03-2025
Weekly market comment - 31 March 2025
Podsumowanie tygodnia
Miniony tydzień okazał się słaby dla giełd. W Niemczech cały czas trwa realizacja zysków po ogłoszeniu dobrych newsów o uchwaleniu programu inwestycji infrastrukturalnych. Jest to też powodowane nową ofensywą celną D. Trumpa. 2 kwietnia ma być amerykańskim Liberation Day jeśli chodzi o zagraniczne towary – szerokie cła na wszystkie kraje mają uwolnić amerykańską gospodarkę od zagranicznych towarów. Brak szczegółów to jednocześnie szansa i zagrożenie – rynki nie lubią niepewności, ale mogą jeszcze liczyć na wycofanie się z tych zapowiedzi. Niemniej, fakt jest taki, że fatalna piątkowa sesja na Wall Street popsuła obraz całego tygodnia. Indeks S&P500 spadł o 1,5%, NASDAQ aż o 2,6%. Słabo było też w Niemczech i Francji – DAX osunął się o 1,9%, a CAC40 o 1,6%.
Za to po raz kolejny swoją siłę pokazała GPW. Polska gospodarka nie jest mocno narażona na amerykańskie cła, ale na pewno odczuła by zadyszkę niemieckiej czy szerzej, europejskiej gospodarki. Jednak brak wzrostu cen akcji w zeszłym roku, wiara w zmierzanie do końca wojny w Ukrainie oraz wciąż atrakcyjne wyceny zachęcają do lokowania w polskie akcje. Indeks WIG zyskał 1%, tym razem napędzany najmocniej przez rosnący o 1,7% indeks mWIG40. To zasługa wzrostu w sektorach IT, energetyce i bankach. Natomiast największy spadek odnotowały walory JSW (-11%), będące już w mWIG40. Z dużych spółek uwagę zwraca przede wszystkim dobrze przyjęta ambitna strategia Aliora, co zostało nagrodzone wzrostem o 13,3%. Warto też wspomnieć o aprecjacji o blisko 6% akcji CCC po optymistycznych perspektywach spółki rysowanych w wywiadzie przez prezesa Miłka.
Ten tydzień zapowiada się bardzo ciekawie, zarówno ze względu na zbliżanie się wejścia w życie nowych ceł w dniu 2 kwietnia, które wg D. Trumpa mają wyzwolić USA od towarów zagranicznych. Jak będzie w rzeczywistości i co faktycznie wejdzie – od tego może zależeć sentyment. Poza tym to będzie tydzień bardzo bogaty w dane makro. Na czele ich stoi piątkowy raport z amerykańskiego rynku pracy za marzec – stopa bezrobocia i zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym. Poza tym jeszcze z USA mamy tak ważne dane jak indeksy Chicago PMI, ISM dla przemysłu i ISM dla usług. Z Eurolandu Eurostat poda szacunek inflacji konsumenckiej za marzec. Taki szacunek został już podany dla Polski – 4,9% r/r to mniej niż zakładano, a zatem otwiera się przestrzeń do bardziej gołębiego tonu RPP, a decyzja już w środę. Warto jeszcze zwrócić uwagę na indeksy PMI dla przemysłu i usług z krajów europejskich.
MM Prime TFI
Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.