10-02-2025
Weekly market comment - 3 February 2025
Podsumowanie tygodnia
Zeszły tydzień rozpoczął się bardzo źle, zresztą podobnie jak i obecny (weekendowe wieści o cłach nakładanych przez USA na Meksyk, Kanadę i zapowiedzi kolejnych ceł, w tym na UE). Przede wszystkim na cenzurowanym były amerykańskie spółki technologiczne inwestujące mocno w rozwój AI. Technologia ta jest na początku swojej drogi rozwoju i pewnie jeszcze wiele razy jej liderzy będą się zmieniać. Póki co nic takiego nie ma miejsca, ale fakt wypuszczenia przez chiński startup modelu AI DeepSeek V3, który ma być bardzo zaawansowany i wytrenowany rzekomo kosztem ok. 6 mln USD na procesorach starszej generacji stworzył potężne obawy co do kształtowania się rynku dla Nvidii, która zaliczyła najmocniejszy dzienny spadek rzędu 18%. Z drugiej strony, dobre wyniki innych spółek i ich odbiór przez rynek, pozwoliły Wall Street nawet skończyć tydzień na plusach. S&P500 zyskał 0,2%, a NASDAQ minimalne 0,05%. W Europie Zachodniej podobnie małą stopę zwrotu zaliczył CAC40 (+0,3%), ale już DAX zyskał solidne 1,5%.
Na GPW eldorado dalej trwało. Brak ekspozycji na rozwój AI wśród polskich spółek zaowocował niewielką tylko korelacją z przeceną w USA. Za to dalej był widoczny napływ kapitału do najpłynniejszych spółek, co pozwoliło zamknąć WIG-owi miesiąc wzrostem aż o prawie 10%. W samym zeszłym tygodniu zyskał 1,8%, ale przy wyraźnym rozwarstwieniu rynku. Małe i średnie spółki zyskiwały niewiele, podczas gdy WIG20 poszedł w górę aż o 2,3%. Straty zanotowało tylko kilka spółek: Budimex, KGHM, Kruk i PZU, gdzie doszło do odwołania dotychczasowego prezesa. Natomiast najmocniej zyskało mocno przecenione Pepco (+12%) oraz również będące długo w niełasce inwestorów Allegro (+10%), głównie dzięki informacji o podwyższeniu stawek dla merchantów.
W tym tygodniu najważniejsze dane będą publikowane w piątek, kiedy to poznamy miesięczne zestawienie danych z amerykańskiego rynku pracy – stopę bezrobocia w styczniu i zmianę zatrudnienia w sektorze pozarolniczym oraz prywatnym. Wcześniej jeszcze z USA warte uwagi na pewno będą indeksy ISM dla przemysłu i usług. Ze strefy euro część najważniejszych danych już spłynęła na rynek. Szacunek inflacji konsumenckiej ze strefy euro pokazał jej wzrost z 2,4 do 2,5% r/r, a więc nieco wyżej niż oczekiwano. Indeks PMI dla przemysłu ze strefy euro wypadł lepiej od oczekiwań, podobnie jak i indeks PMI dla polskiego przemysłu, ale 48,8 pkt wciąż wskazuje na regres w tej kategorii. W środę RPP będzie podejmować decyzję o stopach, zapewne pozostawiając je bez zmian. Istotne będzie jednak brzmienie komunikatu po posiedzeniu.
MM Prime TFI
Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.