29-08-2022

Weekly market comment - 29 August 2022

Podsumowanie tygodnia


W zeszłym tygodniu już większość głównych giełd krajów rozwiniętych spadała, i to w podobnym tempie. Amerykańskie S&P500 -4,0%, NASDAQ -4,4%, niemiecki DAX -4,2%, francuski CAC40 -3,4%. W Warszawie najbardziej eksponowane na trendy globalne są największe spółki: wynik WIG20 to -4,2%. Traciły także średnie spółki z mWIG40 -4,0% i mniejsze z sWIG80 -2,2%. WIG zakończył tydzień na minusie -3,9%.

Przyczyna tych spadków jest jedna: wciąż wysoka inflacja zmusza banki centralne do utrzymania zaostrzonej polityki monetarnej. Piątkowe przemówienie szefa Fed Jerome Powella w Jackson Hole najdobitniej to przypomniało: podkreślił, że odbicie gospodarcze możliwe jest dopiero po powstrzymaniu inflacji. Nie ma już mowy o próbach kierowania gospodarki w stronę miękkiego lądowania, co zresztą od początku było wątpliwe do osiągnięcia. Stąd też większość negatywnego wyniku giełd to efekt piątkowych spadków po wyjątkowo krótkim przemówieniu prezesa rezerwy federalnej. W walce z inflacją nie pomaga odbicie notowań ropy naftowej, która z dołka w połowie sierpnia w okolicach 85 USD za baryłkę WTI wzrosła o prawie 10 dolarów na baryłce.

Wśród polskich największych spółek spadki dotknęły przede wszystkim PGE -14,7%, jako że energetyka wcale nie będzie bezpieczną przystanią wobec konieczności dotowania odbiorców przy wysokich cenach prądu. Podobnie wysokie ceny gazu sprowadzają kłopoty dla jego sprzedawcy, czyli PGNiG, którego akcje wobec połączenia spadały równo z PKN o 8,5-8,6%. Perspektywa recesji uderza w najbardziej wrażliwe na koniunkturę spółki detaliczne, czyli Allegro -7,3% oraz CCC -8,1%. Wyjątkowo dobrze z kolei radzi sobie Dino +8,1%, zresztą podobnie jak właściciel Biedronek Jeronimo Martins, gdyż dyskonty radzą sobie bardzo dobrze w bieżących warunkach gospodarczych.

We wtorek poznamy wstępne dane o inflacji za sierpień w Niemczech, a w środę we Francji i Polsce. Potem nastąpi publikacja wskaźników koniunktury PMI i ISM, a w piątek duży miesięczny raport z rynku pracy w USA. Te wszystkie dane będą istotne dla prognoz dotyczących zachowania banków centralnych, co ma duże znaczenie obecnie dla rynku akcji.

MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

 

Go to top