29-03-2021

Weekly market comment - 29 March 2021

Podsumowanie tygodnia


W zeszłym tygodniu rynki rozpoczęły powolny powrót do wzrostów. Postępy w szczepieniach są widoczne. Joe Biden ogłosił przyspieszenie programu w USA – ze 100 milionów w pierwszych 100 dniach prezydentury do 200 milionów. Choć trzecia fala zbiera swoje żniwo w Europie, to wyraźnie można zaobserwować niższy odsetek zgonów, prawdopodobnie dzięki zaszczepieniu seniorów. Amerykański główny indeks S&P500 zyskał 1,6%, ale technologiczny NASDAQ i indeks mniejszych spółek Russel 2000 straciły odpowiednio 0,6% oraz 2,9%. Niemiecki DAX wzrósł o 0,9%, zaś francuski CAC40 i polskie WIG20 i WIG spadły odpowiednio o 0,5% oraz 0,1%. Natomiast poprawiły się polskie mniejsze spółki: mWIG40 o 0,9%, sWIG80 o 0,2%.

Indeksy koniunktury PMI za marzec okazały się bardzo dobre. Widać, że cała światowa gospodarka jest gotowa do nadrobienia strat, jak tylko zostaną z niej zdjęte ograniczenia pandemiczne. Przez jakiś czas mogą jednak występować problemy z dostawami komponentów z Azji. Zablokowanie na kilka dni Kanału Sueskiego dodatkowo zaburzy procesy produkcyjne, na pewno zaś pomogło cenom ropy naftowej, które odbiły po silnych spadkach.

WIG20 został pociągnięty w dół przede wszystkim przez spadające kolejny tydzień, tym razem o 11,6%, akcje Allegro. Coraz groźniejszy Ali Express zmniejsza prawdopodobnieństwo optymistycznego scenariusza dla biznesu polskiej platformy. Z drugiej strony, o 5-6% rosła duża energetyka w postaci PGE i Tauronu. Choć ustalenia w sprawie wydzielenia aktywów węglowych się przeciągają, to w końcu do nich dojdzie, co będzie ogromną ulgą dla tych koncernów. Także o 5% wzrósł kurs Dino, który to ruch jednak wciąż pozostaje częścią długiego, prawie półrocznego trendu bocznego tej spółki. Chyba największe pozytywne zaskoczenie sezonu wynikowego miało miejsce w przypadku Grupy Kęty. Spółka regularnie dostarcza lepszych wyników od zapowiedzi, a w zeszłym tygodniu zrobiła to ponownie. Kurs zyskał dzięki temu 6,3% i mimo wysokich poziomów, może on rosnąć dalej.

Najciekawszym wydarzeniem tygodnia będzie piątkowa publikacja dużego raportu o rynku pracy w USA za marzec. Analitycy prognozuję dalszy spadek stopy bezrobocia z 6,2% na 6%. Poza tym poznamy finalne wartości wskaźników koniunkutry PMI za marzec. Będziemy też obserwować, czy ponownie duża część środków z pakietu stymulacyjnego w USA trafi na giełdę.

MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

 

Go to top