28-08-2023

Weekly market comment - 28 August 2023

Podsumowanie tygodnia


Rynek przez cały tydzień bał się tego, co podczas sympozjum w Jackson Hole powie szef Fed. Wobec tego nawet świetne wyniki i prognozy spółki Nvidia, napędzane popytem na chipy do AI, zostały wykorzystane do realizacji zysków. W efekcie, przed piątkowym wystąpieniem J. Powella indeks NASDAQ przebywał na 1,3-procentowym minusie. Jednak tydzień udało mu się zamknąć już tylko symbolicznym minusem, a S&P500 wyszedł na plus.

Przemówienie Powella można podsumować jako umiarkowanie jastrzębie, ale i ostrożne. Najwyraźniej rynek bał się dużo bardziej zdecydowanego tonu, a nie powtórzenia fraz o walce z inflacją i konieczności jej sprowadzenia do celu. Jednocześnie jednak szef Fed dał do zrozumienia, że pauza we wrześniu jest aktualna, a kolejne decyzje podejmowane będą w oparciu o spływające dane, gdzie Fed będzie ostrożnie ważył ryzyka podwyżek. Indeksy po tym odrabiały straty i w piątek Wall Street wyszło na solidne plusy, W Europie na największych parkietach również udało się zakończyć tydzień wzrostami – CAC40 zyskał 0,8%, a DAX 0,2%.

Nie tak dobrze za to było w Warszawie, gdzie obawy przed Jackson Hole były nader widoczne, a kapitał zagraniczny odpływał. Korektę kontynuował sektor bankowy, ale już w wybiórczy sposób. Najwięcej traciły Alior i ING. Obawy o sytuację konsumenta w Polsce widoczne były z kolei w przecenie Allegro o 5,5%. Tu podpięło się też Dino, tracące 4,7%, co jeszcze może być pokłosiem słabszych wyników i obaw o narastającą presję konkurencyjną. Spółka ta przecież nawet po przecenie ma bardzo wysokie mnożniki. Najwięcej w WIG20 zyskał natomiast KGHM (+3,9%). Cały WIG20 stracił 0,7%, mWIG40 poszedł w dół o 1%, a sWIG80 o 0,8%.

W bieżącym tygodniu uwaga rynku będzie skoncentrowana już przede wszystkim na danych z USA, których będzie bardzo dużo. Najważniejsze z nich będą publikowane w piątek, kiedy to poznamy dane z amerykańskiego rynku pracy w postaci stopy bezrobocia i zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w sierpniu, a dzień zakończy publikacja indeksu ISM dla amerykańskiego przemysłu. Poza tym jeszcze tego dnia podane zostaną przemysłowe indeksy PMI z państw europejskich, w tym z Polski. Poza tym na pewno warto zwrócić uwagę na szacunki inflacji sierpniowej ze strefy euro, a także z Polski oraz raport o dochodach i wydatkach Amerykanów, bo zawiera on wskaźnik PCE, lubianą miarę inflacji Fedu.

MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

 

Go to top