10-05-2021

Weekly market comment - 26 April 2021

Podsumowanie tygodnia


Zeszły tydzień na rynkach akcji to niewielka korekta po ostatnich wzrostach, przy mniejszych obrotach. Przy czym giełdy zachodnie znajdują się na rekordowych poziomach, a warszawskie indeksy wciąż mają dużo do odrobienia. Z dużych giełd europejskich chyba tylko hiszpańska znajduje się w gorszym położeniu. Tygodniowy wynik to odpowiednio -1,3% dla WIG i WIG20, -1,7% dla mWIG40, -0,8% dla sWIG80, -1,2% dla DAX, -0,5% dla CAC40, -0,1% dla S&P500 oraz -0,3%  dla NASDAQ. Indeks krajów rozwijającycy się MSCI Emerging Markets natomiast zyskał 0,3%.

Jednym z powodów nerwowości było przedstawienie przez prezydenta Joe Bidena planu podwyższenia podatku od zysków kapitałowych w USA dla największych inwestorów giełdowych z 20% do 39,6%. Oprócz tego podatek od zysków firm także miałby się zwiększyć z 21% do 28%. Na pierwszy rzut oka te podwyżki wydają się drastyczne, jednak bardzo prawdopodobne jest, że po negocjacjach parlamentarnych ostateczne stawki uplasują się w okolicy połowy tych przedziałów. Oznacza to, że w przypadku zysków firm i tak będą niżej niż poziomy sprzed obniżek Donalda Trumpa. Faktem też jest, że poprzednie podwyżki podatków giełdowych nie odbiły się negatywnie na kondycji rynku akcji w USA. Stąd już następnego dnia korekta notowań została zasypana.

Na polskiej giełdzie w zeszłym tygodniu najwięcej traciły spółki „covidowe”, które na pandemii zyskiwały, a teraz ich perspektywy pogarszają się, w obliczu przyspieszającej operacji szczepień i spadającej liczby nowych zakażeń. Mowa o sprzedawcy rękawic jednorazowych Mercator (-25,3%), producencie leków z osocza Biomed Lublin (-12,8%), wydawcy gier PlayWay (-13,6%) oraz domowi maklerskiemu Xtrade Brokers (-12,6%). W przypadku ostatniego jednak dane finansowe za I kwartał opublikowane w piątek po sesji akurat zaprzeczyły tezie o gorszych perspektywach po pandemii. Wśród dużych i średnich spółek zabrakło spektakularnych wzrostów. Względnie najmocniej rosły te, którym powrót do normalności powinien pomóc: odzieżowe LPP +2,2%, sportowy Benefit +3,0%, przemysłowy Ciech +2,2% oraz bank BNP Paribas +2,4%.

Nadchodzący tydzień to przede wszystkim wydarzenia w Stanach Zjednoczonych: publikacje wyników za I kwartał wielu dużych korporacji i środowe posiedzenie amerykańskiego banku centralnego. FOMC nie powinien jednak zmienić przekazu. Ewentualne jego zaostrzenie może przestraszyć inwestorów giełdowych i przyczynić się do spadków na giełdach.

MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

Go to top