25-03-2024

Weekly market comment - 25 March 2024

Podsumowanie tygodnia


Zeszły tydzień był bardzo dobry dla inwestorów akcyjnych. Dzięki łagodniejszej postawie banków centralnych inwestorzy postanowili kupować akcje, w kilku przypadkach wyciągając indeksy na historyczne szczyty. Amerykański S&P500 zyskał +2,3%, technologiczny NASDAQ +2,9%, niemiecki DAX +1,5%. Francuski CAC40 zanotował minimalny spadek -0,2%, znajdując się jednak tuż przy maksimach. Warszawskie indeksy na plusach: WIG +1,0%, WIG20 +1,1%, mWIG40 +1,0% a sWIG80 +1,7%.

Na środowym posiedzeniu Fed co prawda nie zmienił poziomu stóp procentowych, ale wydźwięk komunikatu a przede wszystkim konferencji Jerome Powella był gołębi. Członkowie Fed zakładają trzy podwyżki stóp w tym roku. Pierwsza najpewniej nastąpi w czerwcu. Prezes Rezerwy Federalnej zaznaczał, że ostatnie wyższe odczyty inflacji traktuje jako szum, i jest pozytywnie nastawiony do stanu gospodarki amerykańskiej. To istotna różnica w porównaniu do poprzednich konferencji, kiedy to Powell czuł się w obowiązku podkreślać determinację w walce o stabilną wartość dolara i wskazywał na wiele ryzyk wiszących nad gospodarką. Inwestorzy wołają: chwilo trwaj i kupują akcje.

Wśród polskich największych spółek uwagę przyciąga LPP. Po zeszłotygodniowej katastrofie notowania odbiły aż o 21%, wciąż jednak znajdują się dużo poniżej poziomów sprzed publikacji raportu Hindenburga. Poza tym o 5% wzrósł kurs Pepco, także odbijając po wielu miesiącach spadków. Z drugiej strony o 11,3% spadały akcje Dino po publikacji wyników za 4 kwartał 2023 r., które okazały się tylko troszkę gorsze od oczekiwań. Notowania spółki były jednak wydźwignięte bardzo wysoko i mogły je podtrzymać tylko kolejne bicie prognoz, do czego rynek zdążył się przyzwyczaić. Perspektywy spółki pogarsza wybuchła wojna cenowa na rynku, która pewnie dotknie i Dino.

W najbliższych dniach będziemy czekać przede wszystkim na piątkowy wstępny odczyt polskiej inflacji za marzec. Ostatnie prognozy są coraz niższe i zbiegają ku 2%. Nawet niski wynik jednak raczej nie przekona Rady Polityki Pieniężnej do obniżenia stóp, gdyż ostatnio jej nastawienie jest zdecydowanie bardziej jastrzębie.

MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

 

 

Go to top