24-06-2024

Weekly market comment - 24 June 2024

Podsumowanie tygodnia


To był zielony tydzień na światowych giełdach. Większość rynków rosła, niektóre osiągały historyczne szczyty. Piątkowe wygasanie kontraktów tym razem nie zachwiało mocniej notowaniami. Amerykańskie indeksy w trakcie tygodnia osiągnęły rekordowe poziomy, po czym lekko spadły, ale i tak S&P500 zyskał od piątku do piątku 0,6%, a NASDAQ wyszedł na zero. Mocniej urosły niemiecki DAX +0,9% i francuski CAC40 +1,7%, ale one mają jeszcze do odrobienia korektę z ostatnich tygodni. u. Warszawa wcześniej bardziej spadała, a teraz bardziej odbija: WIG +3,0%, WIG20 +3,2%, mWIG40 +2,2%, sWIG80 +2,7%.

Akcje zachowują się dobrze, gdyż mimo wysokich stóp procentowych gospodarki radzą sobie nienajgorzej, bezrobocie jest rekordowo niskie a inflacja powoli spada. Na horyzoncie zaś wciąż mamią obniżki stóp procentowych, które na różne sposoby będą sprzyjać notowaniom. Inwestorzy też po ostatnich nerwach politycznych są uspokajani: w USA Biden znów zyskuje w sondażach, a we Francji Le Pen coraz bardziej zmiękcza swoją narrację.

W zeszłym tygodniu rosło aż 19 spółek z WIG20. Jedyna stratna pozycja to Pepco -4,7%, stopniowo oddające wzrosty po jednorazowych dobrych wynikach kwartalnych. Największy wzrost to z kolei Kruk +6,4%, który poinformował o kolejnych zakupach wierzytelności i w ten sposób przypomniał o swojej atrakcyjności inwestycyjnej. Grupa Kęty zanotowała wzrost o 6,1%, dzięki informacji o wstępnych wynikach finansowych za II kwartał, tradycyjnie lepszych od oczekiwań. Bardzo silny był też sektor bankowy, któremu pomagają jastrzębie wypowiedzi członków RPP.

W nadchodzącym tygodniu będzie nieco mniej ważnych informacji gospodarczych. Najważniejsze to piątkowe wstępne dane o inflacji za czerwiec z Polski, ale też innych krajów europejskich. Kolejny niski odczyt może zachwiać obowiązującą narrację o rychłym odbiciu inflacji i jej wysokim poziomie na koniec roku.

MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

 

 

Go to top