26-01-2023

Weekly market comment - 23 January 2023

Podsumowanie tygodnia


W zeszłym tygodniu obserwowaliśmy lekką korektę na giełdach. Spływające odczyty makroekonomiczne pokazują coraz częściej oprócz dezinflacji także spowolnienie aktywności gospodarczej. Piątkowa sesja przyniosła jednak chęć kupna nieco przecenionych akcji. W efekcie w skali tygodnia amerykański S&P500 stracił -0,7%, niemiecki DAX -0,4%, francuski CAC40 -0,4%, polski WIG -1,3%, WIG20 -1,6% a mWIG40 -1,2%. Nieco zyskały technologiczny NASDAQ +0,6% oraz sWIG80 -1,2%.

Lepsze zachowanie amerykańskich spółek wzrostowych to zasługa głównie rzeczonej dezinflacji i spadających stóp procentowych. Rentowność obniżają się głównie na długim końcu krzywej, co wyraża obawy inwestorów o wzrost gospodarczy. Zakładają oni, że najbliższe kwartały przyniosą recesją, która zmusi banki centralne do obniżania stóp procentowych, tak że ich średnia wysokość w następnych 10 latach będzie niższa niż obecnie. Niższe rentowności zaś to wyższa wycena przyszłych wyników finansowych przedsiębiorstw o dużej dynamice wzrostu. Inny istotny czynnik to zwolnienia pracowników ogłaszane przez amerykańskich gigantów technologicznych. Rynkom się one podobają, gdyż taka likwidacja nadwyżkowych etatów generowanych w okresie ostatniej pandemicznej koniunktury oznacza wyższą rentowność biznesu.

Wśród polskich największych firm giełdowych jak to często bywa obserwowaliśmy istotny rozjazd stóp zwrotu. Bardzo silna realizacja zysków dotknęła Allegro (-8,4%), która wygląda jak sprzedawanie faktu w postaci decyzji o wyjściu z polskiego rynku Shopee, jednego z głównych konkurentów. Traciły -6,1% także akcje KGHM po niezwykłym rajdzie, bardziej dynamicznym niż wzrost cen miedzi na światowych rynkach. Zyskały +4,9% z kolei notowania PGE w związku z postępami w przygotowaniu konkurencyjnego ogromnego projektu elektrowni atomowej.

W tym tygodniu czeka nas sporo informacji gospodarczych, z czego najważniejsze są pierwsze wstępne odczyty koniunktury PMI za styczeń oraz wyniki amerykańskich koncernów za 4 kwartał.


MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

 

Go to top