23-10-2023

Weekly market comment - 23 October 2023

Podsumowanie tygodnia


Miniony tydzień to wyraźna korekta na światowych rynkach akcji z istotnym wyjątkiem warszawskiej giełdy. Świat pozostawał pod ciężarem rosnących rentowności obligacji oraz rosnącego napięcia na Bliskim Wschodzie. Amerykański indeks S&P500 spadł o 2,4%, technologiczny NASDAQ o 3,2%, niemiecki DAX o 2,6% a francuski CAC40 o 2,7%. Na fali powyborczego optymizmu WIG zyskał 1,9% ciągnięty przede wszystkim przez duże spółki: WIG20 wzrósł o 2,8%. Natomiast mWIG40 stracił 0,1%, a sWIG80 zyskał 0,1%.

Rentowności amerykańskich obligacji 10-letnich wzrosły do poziomu 5%, ostatnio widzianego w 2007 r. Przyczyny to przede wszystkim odporność gospodarki USA na wysokie stopy procentowe, co niweczy nadzieję na rychłe poluzowanie polityki pieniężnej. Poza tym aktualnie rząd USA musi pożyczyć na rynkach duże kwoty na pokrycie dużego deficytu budżetowego, a kupujących obligacje jest nieco mniej: bank centralny aktualnie zmniejsza sumę bilansową, a Chiny z jednej strony mają własne problemy, a z drugiej chcą zmniejszyć swoją zależność od globalnego konkurenta. Wysokie rentowności to wyższe koszty długu dla firm czy kupujących nieruchomości, zmniejszenie atrakcyjności inwestycyjnej akcji w porównaniu do obligacji oraz wyższe dyskonto dla przyszłych zysków. To wszystko powoduje odpływ kapitału z rynku akcji.

Wzrosty spółek z WIG20 to ewidentnie efekt niespodziewanego zwycięstwa opozycji. Jednak rozkład tych wzrostów już nie jest taki jednoznaczny. Inwestorzy niekoniecznie oczekują poprawy corporate governance i zwiększenia dywidend spółek skarbu państwa, gdyż np. KGHM i JSW nie rosły. Najwięcej zyskały prywatne mBank +6,2%, LPP +6,0% i Dino +5,4%, możliwe że dyskontując obiecane zwiększenie kwoty wolnej od podatku. Inne banki także zyskiwały. Orlen wzrósł o 5,2% wobec zażegnania groźby przedłużenia promocji cenowej na stacjach.

W tym tygodniu będziemy śledzili rozwój sytuacji w Izraelu, kwotowania obligacji amerykańskich oraz czwartkowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego, który prawdopodobnie nie zmieni poziomu stóp procentowych.

MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

 

Go to top