22-03-2021

Weekly market comment - 22 March 2021

Podsumowanie tygodnia


W zeszłym tygodniu mieliśmy do czynienia z korektą na światowych giełdach, choć nie wszystkich. Pozytywny wynik obronił np. niemiecki indeks DAX (+0,8%) oraz polskie maluchy z sWIG80 (+1,5%). Zgodnie, bo po 0,8%, straciły natomiast amerykańskie S&P500, NASDAQ oraz francuski CAC40. Mocniej spadały pozostałe polskie indeksy: WIG20 3,9%, mWIG40 2,9% zaś WIG 3,1%. Podstawowe przyczyny cofnięcia to kolejne wzrosty rentowności amerykańskich obligacji do poziomu 1,75% oraz nagła przecena ropy naftowej.

Ceny akcji najwyraźniej jednak stają się coraz odporniejsze na wzrost długoterminowych stóp procentowych w USA. Pomagają w tym komunikaty banku centralnego, zaprzeczające plotkom o rychłym zaostrzeniu polityki monetarnej. Fed potwierdza, że jest skupiony przede wszystkim na przywróceniu pełnego zatrudnienia, a podwyższoną inflację będzie traktował jako zdarzenie jednorazowe. Szybkie tempo szczepień w USA poprawia nastroje – ruch lotniczy jest już największy od wybuchu pandemii, media donoszą o tłumach na Florydzie ściągających tam z okazji spring break.

Inwestorów martwi na pewno powolny proces szczepień w Europie, przez który doszło do nadejścia trzeciej fali pandemii, w kilku krajach nawet gorszej od tej jesiennej. Stąd też przedłużanie lub nakładanie nowych lockdownów i spadek cen ropy naftowej. Tymczasem minęliśmy już dołek zeszłorocznej bessy, która trwała tylko miesiąc i okazała się najkrótszym rynkiem niedźwiedzia w historii, ale też dosyć głębokim – indeksy spadały ponad 30%. Jednocześnie odbicie było dosyć gwałtowne, na wielu rynkach straty zostały odrobione w kilka miesięcy. Naturalnym efektem powyższego są jednak nietypowe stopy zwrotu funduszy akcyjnych – w tym momencie ich 12-miesięczne wyniki są naprawdę imponujące.

Zeszły tydzień w Warszawie, jak często ostatnio, był dosyć ciekawy. Niektóre spółki mocno traciły, jak np. JSW spadające o 11,3% przez problemy hut w Chinach. Silne odreagowanie nie do końca uzasadnionych wzrostów miało miejsce także w przypadku Lotosu (-8,4%) oraz PKN Orlen (-7,9%). Nasilająca się konkurencja ze strony Amazon i Ali Express ciąży też Allegro, co potwierdza sprzedaż pakietu akcji przez głównych akcjonariuszy przed upływem terminu lock-up i wywołało spadek notowań tygodniowy o 7,8%. Z drugiej strony 2,9% zyskały akcje Orange, na fali oczekiwania na sprzedaż części infrastrukturalnej. Największą gwiazdą był jednak Biomed Lublin, który rósł od poziomów z początku roku już o ponad 100%, a zeszły tydzień zakończył wzrostem o 35,3%. Główną konkretną przyczyną jest mglisty komunikat o rozpoczęciu rozmów o komercjalizacji leku na Covid, który jeszcze nie przeszedł badań.

Najciekawszym wydarzeniem tygodnia wydają się środowe wstępne odczyty indeksu koniunktury PMI za marzec dla USA i Europy. Będziemy mieli też do czynienia z kumulacją wyników finansowych za 4 kwartał polskich spółek. Druga kumulacja będzie miała miejsce przed końcem terminu na publikację na koniec kwietnia.

MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

 

Go to top