22-04-2024

Weekly market comment - 22 April 2024

Podsumowanie tygodnia


Za nami dosyć trudny tydzień dla rynków kapitałowych. Wcześniej już było wiadomo, że dane makro pokazują niespotykaną siłę amerykańskiej gospodarki w obliczu wysokich stóp procentowych. Może to utrwalać inflację konsumencką znacznie powyżej poziomu 3%, utrudniając jej zejście do celu inflacyjnego Fedu. Dlatego też, przy dalszym wsparciu danych, członkowie FOMC przystąpili do zaostrzania swojej retoryki. O możliwości ich braku w tym roku mówił nawet J. Powell. Następnie kolejni członkowie FOMC szli jeszcze dalej. N. Kashkari dołączył do głosu o możliwości braku obniżek stóp przez cały rok, a R. Bostic ocenił, że właściwa byłaby obniżka dopiero pod koniec roku. Najdalej poszedł prezes Fed z Nowego Jorku J. Williams, który powiedział, że jeśli dane będą mówić, że potrzebujemy wyższych stóp, to Fed może pójść w tym kierunku. Efektem takiej zmiany pozycjonowania pod trajektorię stóp w USA była mocna przecena w USA – indeks S&P500 stracił 2,3%, a NASDAQ zniżkował aż o 4,4%.

W Europie sytuacja wyglądała lepiej. DAX co prawda stracił 1%, ale CAC40 poszedł w górę o 0,2%. Nadzieje na luzowanie polityki pieniężnej przez EBC w połowie roku wciąż są spore. Warszawa również oparła się przecenie, chociaż początek tygodnia na to nie wskazywał. W dalszej części jednak było już lepiej. Okazało się, że nad rynkiem ciążyła paczka akcji Allegro. W procesie ABB bardzo szybko sprzedano nawet większą pulę akcji (6,5%) niż zamierzano ze względu na bardzo duży popyt. Mimo dyskonta cenowego, cena rynkowa akcji Allegro urosła i w perspektywie tygodnia zyskały one 5,6%. Nawis podażowy był oczekiwany, a jego zejście paradoksalnie może odblokować potencjał wzrostowy akcji. Poza tym do wzrostów powrócił sektor bankowy. W odwrocie za to były ceny akcji spółek surowcowych, jak KGHM i JSW, a także dalej energetyka. WIG20 zyskał 0,7%. Natomiast mocno spadł mWIG40 (-1,25%). Mimo świetnego wyniku CCC (+16%), indeksowi ciążył sektor gamingowy, IT, surowce, a także dywidenda z ING (ze względu na konstrukcję indeksu, który jest cenowy, a nie dochodowy). WIG wzrósł o 0,4%, co jest dobrym wynikiem, szczególnie na tle Wall Street.

Bieżący tydzień rozpoczął się od słabszej od oczekiwań produkcji przemysłowej z Polski. We wtorek uwagę skupiać będą indeksy koniunktury – podane zostaną wstępne wartości indeksów PMI dla sektora przemysłu i usług z Niemiec, Francji i całej strefy euro, a po południu dane z USA w postaci także analogicznych indeksów PMI oraz indeksu Fed z Richmond. Dla GPW ważna może być dynamika sprzedaży detalicznej z Polski. W środę w pierwszej części dnia najważniejszy będzie indeks Ifo z Niemiec, a w popołudniowej dynamiki na dobra trwałe z USA. W czwartek zdecydowanie najwięcej uwagi rynku skupią dane z USA, na czele ze wstępną dynamiką PKB za I kw., wspieraną przez tygodniowe dane o nowych bezrobotnych oraz indeks Kansas City Fed dla przemysłu. W piątek znów uwaga inwestorów będzie skupiona na USA ze względu na publikację danych o wynagrodzeniach, zawierających wskaźnik PCE czyli premiowaną przez Fed miarę inflacji. Do tego jeszcze z USA mamy publikację finalnej wersji raportu Uniwersytetu Michigan.

MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

 

 

Go to top