20-02-2023

Weekly market comment - 20 February 2023

Podsumowanie tygodnia

Zeszły tydzień to lekkie odbicie giełd na świecie. Główny indeks amerykański S&P500 co prawda minimalnie spadł, bo o -0,3%, jednak był to głównie efekt gorszej piątkowej sesji. Technologiczny NASDAQ zyskał za to 0,6%. Indeksy europejskie zachowały się jeszcze lepiej. Niemiecki DAX wzrósł o 1,1%, francuski CAC40 o 3,1%, także w warszawie zobaczyliśmy plus. WIG zyskał 0,8%, WIG20 0,6%, mWIG40 i sWIG80 po 1,2%.

Globalny rynek znajduje się jednak aktualnie na etapie narastających obaw o siłę inflacji. Wtorkowy odczyt pokazał, że w USA w styczniu poziom cen konsumenckich wzrósł o 6,4%, mniej niż w poprzednich miesiącach, jednocześnie jednak więcej od prognoz. Analitycy zwracają uwagę, że niskie bezrobocie napędza amerykańską sprzedaż detaliczną i w tych warunkach szybki powrót inflacji do celu jest niemożliwy. Prawdopodobieństwo bardziej agresywnych podwyżek stóp procentowych znów zaczęło rosnąć. Na lokalnych szczytach znalazły się rentowności 10-letnich obligacji skarbowych.

Kluczowe dla polskich akcji było wydanie opinii przez rzecznika TSUE, bardzo niekorzystnej dla banków frankowych. Katastrofa trwała jednak tylko kilka godzin. Notowania banków szybko zaczęły rosnąć, i w skali całego tygodnia wiele z nich jest na plusie. Najmocniej, +4,1%, zyskał istotnie zaangażowany w kredyty walutowe mBank. Zaskakująca reakcja inwestorów świadczy o tym, że byli oni przygotowani na negatywny scenariusz, a teraz niektórzy zaczynają grę pod systemowe rozwiązanie problemu, które zapobiegłoby kryzysowi sektora. W zeszłym tygodniu wśród dużych spółek najwięcej, -2,5%, spadł kurs akcji CCC, po publikacji nienajlepszych wyników finansowych.

Publikacja wstępnych odczytów PMI za luty w krajach europejskich i USA nastąpi we wtorek. W środę poznamy dynamikę styczniowej produkcji budowlanej i sprzedaży detalicznej w Polsce.


MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

 

Go to top