20-06-2022

Weekly market comment - 20 June 2022

Podsumowanie tygodnia


W mijającym tygodniu wrodzony optymizm inwestorów giełdowych przegrał z amerykańskim bankiem centralnym. Od dawna nie było takiej sytuacji, gdy Fed był zmuszony odstąpić od obrony wzrostu gospodarczego. Efektem jest przyspieszenie spadków głównych indeksów akcyjnych. Amerykański S&P500 stracił -5,8%, technologiczny NASDAQ -4,8%, niemiecki DAX -4,6%, francuski CAC40 -4,9%, zaś polski WIG -3,1%. W Warszawie lepiej sobie radziły największe spółki: WIG20 -2,8%, niż średnie i małe (mWIG40 -4,4%, sWIG80 -3,6%).

Fed podniósł główną stopę procentową o 75 pb do 1,5%. To wciąż niski poziom w porównaniu z rekordową inflacją, która znajduje się już powyżej 8%. Dlatego nikt nie jest zaskoczony, że Jerome Powell zapowiada dalsze podwyżki, może nawet w podobnym tempie. Martwi inwestorów komunikacja: prezes banku centralnego nie widzi sygnałów poważniejszego spowolnienia w gospodarce, nie wspomina już o chęci zapewnienia miękkiego lądowania. Są to bardzo ostre stwierdzenia, zapowiadające nieprzyjemny okres dla gospodarki, zysków firm i wycen spółek.

Jako pierwszy wyższe stopy procentowe odczuwa rynek mieszkaniowy. Sprzedaż nowych domów w USA już zaczęła spadać. Wielka Brytania raportuje, że jej gospodarka zanotowała spadek PKB drugi miesiąc z rzędu. W strefie euro narastają nierównowagi. Przy ujemnych stopach procentowych inflacja w poszczególnych krajach wynosi od kilku do 20%. Rentowności obligacji krajów o słabszej gospodarce zaczęły wyraźnie rosnąć. Europejski Bank Centralny, nauczony doświadczeniem kryzysu zadłużeniowego, już przystępuje do działań mających ulżyć właśnie tym krajom, głównie z południa kontynentu.

Wśród największych polskich spółek najmocniej spadały kursy firm odzieżowych, w ślad za swoimi zachodnimi odpowiednikami wobec słabnącej sprzedaży. Notowania LPP spadły o -9,1% a CCC o -7,6%. Z drugiej strony znalazły się rosnące akcje: dzięki wysokim cenom prądu PGE zyskało 5,8%, bank Santander odbił o 2,7%, niewielkie wzrosty zanotowały także PZU i Asseco Poland.

Wśród ważnych informacji w tym tygodniu istotniejsze będą wstępne odczyty koniunktury PMI za czerwiec w różnych krajach. Ostatnio ważniejsze niż zwykle są wypowiedzi przedstawicieli banków centralnych.


MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

 

Go to top