02-08-2021

Weekly market comment - 2 August 2021

Podsumowanie tygodnia


Wiele indeksów akcyjnych na całym świecie znajduje się na poziomach bliskich historycznym szczytom, choć akurat poprzedni tydzień niekoniecznie skończyły na plusie. Amerykańskie indeksy straciły odpowiednio 0,4% w przypadku S&P500 i 1,1% w przypadku NASDAQ. W Europie niemiecki DAX spadł o 0,8%. Natomiast wśród zyskujących giełd znalazły się francuski CAC40 (+0,7%) oraz warszawskie indeksy: WIG +0,7%, WIG20 +0,5%, mWIG40 +1,2% oraz sWIG80 + 1,0%.

Do inwestorów giełdowych trafiają sprzeczne sygnały. Z jednej strony raportowane za 2 kwartał zyski spółek amerykańskich i europejskich są bardzo wysokie, często rekordowe. Główne banki centralne utrzymują luźną politykę monetarną. Gospodarka USA wzrosła w 2 kwartale o 6,5% w ujęciu zannualizowanym i jest już większa niż przed pandemią. Z drugiej strony analitycy prognozowali większy wzrost amerykańskiego PKB, bo o 8,4%. W komunikacie z ostatniego posiedzenia Fed znalazły się już pierwsze jastrzębie sygnały o pozytywnej sytuacji na rynku pracy, co zostało odebrane jako przygotowywanie podłoża do zaostrzenia polityki banku centralnego. W USA zaś wzrasta kolejna fala zachorowań na koronawirusa napędzana przez nową odmianę Delta.

Wśród polskich największych spółek najbardziej wzrosły notowania Santander Banku, odbijające o 5,1% po tym jak poprzednio spadły bardziej od konkurencyjnych podmiotów. Także 5,1% zyskały akcje PKN dzięki poprawie marż rafineryjnych. Kurs Mercatora spadł aż o 13,7% w związku ze spadającymi cenami rękawic. Natomiast tracące 9,6% akcje Allegro to pochodna m.in. nieco gorszych danych o sprzedaży internetowej w Polsce oraz zwiększającym się ryzyku kolejnej sprzedaży pakietu akcji przez głównych udziałowców. Zresztą także globalny gigant e-commerce, Amazon, pokazał gorsze wyniki i jego notowania także spadły o 9,0%.

W środę poznamy odczyty indeksów koniunktury PMI w usługach dla Europy i USA. W czwartek czeski bank centralny prawdopodobnie podniesie znów stopy procentowe, co zwiększy presję na jego polski odpowiednik. Piątek to dzień dużego raportu o rynku pracy w USA w lipcu.

MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

Go to top