19-07-2021

Weekly market comment - 19 July 2021

Podsumowanie tygodnia


W zeszłym tygodniu wiele indeksów osiągnęło historyczne szczyty, które jednak nie zostały utrzymane. Tak się stało w przypadku amerykańskich S&P500, NASDAQ czy niemieckiego DAX, które cały tydzień zakończyły spadkami odpowiednio o 1,0%, 1,9% oraz 0,9%. Jak pokazuje dzisiejsza spadkowa sesja, mógł to być tydzień przełomu, i korekta potrwa dłużej. Byłaby to symboliczna sytuacja, gdyż np. S&P500 prawie dotknął poziomu 4400 punktów, czyli 100% więcej niż 2200 punktów osiągnięte w dołku kryzysu w marcu 2020 r. Rynki rozwijające się reprezentowane przez indeks MSCI Emerging Markets jeszcze wzrosły o 1,7% w zeszłym tygodniu. Polska giełda, wciąż plasująca się pomiędzy rynkami rozwiniętymi a wschodzącymi, częściowo zyskała, głównie dzięki dużym spółkom – WIG20 i WIG wzrosły o 0,3%. Mniejsze spółki jednak już traciły i mWIG40 0,1%, zaś sWIG80 0,4%.

Inwestorzy muszą w tym momencie walczyć z dwoma groźnymi narracjami – z jednej strony silne odbicie i wzrost inflacji może doprowadzić do zaostrzenia polityki monetarnej, z drugiej strony rosnąca kolejna fala zakażeń w różnych krajach grozi kolejnymi lockdownami. W rzeczywistości oba zagrożenia przeczą sobie – pogorszenie sytuacji epidemicznej doprowadzi do kontynuacji stymulacji monetarnej, a jej zaostrzenie jest możliwe w razie korzystnej sytuacji gospodarczej. Pojawiają się jednak głosy, że może wystąpić wariant pesymistyczny, czyli trwały wzrost inflacji przy problemach gospodarczych. Na szczęście w sukurs przychodzi w tym momencie OPEC, uzgadniając zwiększenie podaży ropy, dzięki czemu cena surowca spada z poziomu 77 USD za baryłkę na początku miesiąca do 69 USD obecnie, co zmniejszy presję inflacyjną.

Wśród największych polskich spółek zyskiwały przede wszystkim sektor sprzedaży detalicznej, reprezentowane przez zyskujące 5,2% CCC oraz 2,9% Allegro oraz telekomunikacja w postaci rosnącego o 3,2% Orange i o 1,5% Cyfrowego Polsatu. Najmocniej spadły: Mercator o 10,8% po publikacji gorszych wyników i ostrzeżeniu przed dalszymi spadkami cen rękawic, JSW o 6,1% odreagowując poprzednie wzrosty oraz Santander o 5,2% wobec oddalających się perspektyw rychłego wzrostu stóp procentowych.

W czwartek odbędzie się posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego, po którym jednak nie spodziewamy się istotnych decyzji. Uwaga inwestorów coraz bardziej skupia się na śledzeniu statystyk zakażeń. W tym momencie istotna jest zwłaszcza sytuacja w Wielkiej Brytanii, która po raz kolejny dokonuje eksperymentu, znosząc ograniczenia pomimo bardzo wysokiej statystyki zakażeń, tym razem jednak mając argument w postaci niskiego wskaźnika hospitalizacji. W Stanach Zjednoczonych z kolei od miesiąca liczba zachorowań powoli rośnie, jednak w ostatnich dniach ten wzrost został zatrzymany.

MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

Go to top