17-02-2025
Weekly market comment - 17 February 2025
Podsumowanie tygodnia
Prezydentura Trumpa przynosi dużą nieprzewidywalność, ale dla rynku kapitałowego okazuje się być całkiem dobra. Chociaż wyniki największych spółek technologicznych w USA w większości mogą budzić obawy, rynek z optymizmem patrzy na mocne dane makro z amerykańskiej gospodarki. Nawet wyższa inflacja, jeszcze bardziej przekonująca Fed do pauzy w obniżkach stóp, nie powodują wyprzedaży na giełdach. Generalnie dobrze radząca sobie gospodarka w USA wraz z rosnącymi, przynajmniej w oczach inwestorów, szansami na pokój w Ukrainie, zachęcają do lokowania kapitału w akcje. Indeks S&P500 wzrósł o 1,5%. W Europie optymizm był większy – indeks CAC40 urósł o 2,6%, a DAX aż o 3,3%.
Podobnej skali jak w Niemczech wzrosty notowała GPW. Chociaż pozycja negocjacyjna Ukrainy wydaje się być słaba, a ewentualny pokój, jeśli w ogóle będzie miał miejsce, to będzie pewnie oznaczać pogodzenie się przez Ukraińców z dużymi stratami terytorialnymi, to jednak rynek żyje w przekonaniu, że lepszy jakikolwiek pokój niż stan obecny. Pomijając kwestie biznesowe związane z odbudową Ukrainy to taki scenariusz po prostu oznacza zmniejszenie ryzyka inwestycyjnego naszego regionu. Dlatego też dalej obserwujemy zarówno silnego złotego, jak i napływ kapitału do płynniejszych spółek. WIG zyskał 3%, w czym największy udział miały duże spółki – indeks WIG poszedł do góry o 3,3%. Banki były mocne, chociaż wybiórczo, bo te narażone bardziej na sankcję kredytu darmowego, jak Alior, zyskały minimalnie. Ogólnie cały przekrój WIG20 był silny, a spadki notowały jedynie Kęty i Pepco, a ich skala była niewielka. Szerszy rynek nie był aż tak silny, ale jednak i tak prezentował się solidnie – mWIG40 wzrósł o 1,7%, a sWIG80 o 1,6%.
Na początku obecnego tygodnia zmienność powinna być ograniczona przez nieobecność Amerykanów. We wtorek za to z danych makro warto zwrócić uwagę na indeks ZEW z Niemiec, a z USA na indeksy NY Empire State oraz rynku nieruchomości NAHB. W czwartek istotne będą tygodniowe dane o nowych bezrobotnych z USA oraz indeks Fed z Filadelfii. Dla GPW z kolei istotny będzie zestaw danych z Polski - dynamika wynagrodzeń i zatrudnienia, dynamika produkcji przemysłowej oraz produkcji budowlano-montażowej. Na koniec tygodnia zapowiada się ciekawie ze względu na publikację wstępnych indeksów PMI dla usług i przemysłu z Francji, Niemiec, Eurolandu, a po południu także z USA. Zza Oceanu poznamy również finalną wersję raportu Uniwersytetu Michigan.
MM Prime TFI
Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.