17-06-2024

Weekly market comment - 17 June 2024

Podsumowanie tygodnia


Miniony tydzień przyniósł kontynuację korekty na parkietach europejskich, ale odbicie w USA. Tam niższa inflacja przyćmiła efekt braku wyraźnego nawiązania do niej w komentarzu po posiedzeniu FOMC oraz w wyższych prognozach stóp procentowych zaserwowanych przez członków FOMC. Rynek wierzy jednak, że retoryka może się zmienić, a dodatkowo dostaje wsparcie ze strony wyników największych spółek technologicznych. Efektem tego jest wzrost indeksu NASDAQ o 3%. Za nim poszedł S&P500, zyskując 1,2%. W Europie nastroje były tymczasem zupełnie odwrotne. DAX stracił 3,1%, będąc zarówno pod wpływem ryzyka politycznego wzrostu popularności partii prawicowych w wyborach do Europarlamentu, jak i nakładaniu ceł na producentów chińskich pojazdów elektrycznych, co może wywołać wojnę handlową w sektorze motoryzacji. Tymczasem dla niemieckich koncernów chiński rynek często jest największym klientem. We Francji zmaterializowało się przede wszystkim ryzyko polityczne – zwycięstwo ugrupowania skrajnej prawicy Marine Le Pen i przyspieszone wybory parlamentarne rozpisane przez prezydenta Macrona potęgują obawy o przejęcie władzy przez eurosceptyków. Efektem jest spadek indeksu CAC40 aż o 6.6%.

W Warszawie sytuacja także nie wyglądała zbyt dobrze, ale nie aż tak fatalnie. Popularność co prawda zyskała Konfederacja, ale wybory jednak wygrała Koalicja Obywatelska przez PiS-em. Jednak ryzyko polityczne w Europie i naturalny w takich wypadkach wzrost awersji do ryzyka ciążyły notowaniom. Jednak to nie WIG20, który spadł o 0,6%, a mWIG40 ze spadkiem o 3,5% przede wszystkim ciążyły wynikowi WIG-u (-1,2%). Wśród dużych spółek największym powodzeniem cieszyły się akcje JSW, rosnące o 15,6%, ale to tez odbicie po dużym spadku. Różnie było w sektorze bankowym. Natomiast najgorszej prezentował się konsument oraz budowlanka. Akcje LPP spadły o 4,3%, a Pepco o 3%. Papiery Budimexu potaniały aż o 6,4%. Wśród średnich spółek tyhc przecenionych było wiele, ale najmocniej spadły akcje CCC (-15,5%, spora realizacja zysków, też po wynikach LPP), a w drugiej kolejności 11bit Studios po źle odebranych informacjach o popularności dema gry The Alters.

Ten tydzień zapowiada się całkiem owocnie jeśli chodzi o dane makro. Publikowane już dane o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej z Chin były mieszane – produkcja okazała się nieco gorsza, a sprzedaż lepsza od oczekiwań. Z USA indeks NY Empire State wypadł lepiej od oczekiwań. We wtorek w pierwszej części dnia najważniejszą figurą będzie finalny odczyt inflacji konsumenckiej w strefie euro. Jednak tego dnia rynek najbardziej powinien reagować na dane z USA - produkcję przemysłową, sprzedaż detaliczną, wspierane jeszcze przez serię publicznych wystąpień członków władz Fed. W środę zmienność może być już niższa z dwóch powodów - z danych makro mamy tylko indeks cen nieruchomości NAHB, a poza tym w USA jest dzień wolny. Czwartek może być ważnym dniem dla złotego z racji publikacji dynamik produkcji przemysłowej oraz danych o wynagrodzeniach i zatrudnieniu. Dla eurodolara z kolei najważniejszy będzie indeks Fed z Filadelfii oraz tygodniowa liczba nowych bezrobotnych. W piątek zdecydowanie najważniejsze będą odczyty indeksów PMI - rano dla Niemiec, Francji i strefy euro w wersji wstępnej z sektora usług i przemysłu, a po południu analogiczne odczyty z USA.

MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

 

 

Go to top