22-08-2022

Weekly market comment - 16 August 2022

Podsumowanie tygodnia

Miniony tydzień, chociaż można narzekać na aktywność inwestorów mierzoną obrotami, jednak należy zaliczyć do bardzo udanych. Kontynuacja odbicia, mimo ryzyk recesyjnych w USA i Europie oraz trudnej sytuacji w Chinach (co potwierdzają poniedziałkowe dane o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej) pokazuje, na czym teraz najbardziej koncentruje się rynek. Jest to szansa na złagodzenie tempa podwyżek stóp w USA, chociaż w końcówce tygodnia przeważały jastrzębie komentarze, ale też wypowiadane przez jastrzębie skrzydło FOMC. Natomiast ważniejsze wydaje się to, że wyraźnie niższa w lipcu była zarówno inflacja CPI, jak i PPI. Skali spadku nie doszacowali też analitycy. I dzięki tym danym szacowane prawdopodobieństwo podwyżki stóp o 75 pb. na najbliższym posiedzeniu FOMC spadło z 70 do 40%. Pozwoliło to na kontynuację ruchu wzrostowego na Wall Street – indeksy S&P500 oraz NASDAQ rosły o 2%.

Jeszcze lepiej wyglądała sytuacja w Warszawie. Indeks WIG aprecjonował o 4,1%, napędzany przede wszystkim odbiciem zdołowanego WIG20, który poszedł w górę o 5%. Jedyną spadkową spółką i to w symbolicznym wymiarze było Dino, które wcześniej i tak zachowywało się bardzo dobrze. Wreszcie odbił zdołowany sektor bankowy, na czele z zyskującym ponad 15% mBankiem. Sektorowi pomogła w tym informacja o skorzystaniu z wakacji kredytowych do tej pory przez tylko 40% uprawnionych, co daje nadzieje, że szacunki niektórych banków rzędu 80-90% partycypacji były zbyt pesymistyczne. Z kolei kolejne informacje o planowanych dopłatach mających wzmocnić konsumenta pozytywnie oddziaływała na spółki odzieżowe. Na rosnących peersach i pozytywnych komentarzach po wynikach Allegro zyskiwało ponad 9%. mWIG40 i sWIG80 tym razem notowały mniejsze, ponad 2-procentowe wzrosty.

W tym tygodniu opublikowano już słabe dane z Chin o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej, a także jeszcze gorsze wskaźniki z USA – przede wszystkim spadek do ponad minus 30 pkt wskaźnika NY Empire State mógł wzbudzić konsternację, ale z drugiej strony tylko wzmaga to nadzieje na przewagę gołębi w Fed, a tym samym nie wpłynęło na pogorszenie nastrojów na Wall Street. Istotne w tym tygodniu będą jeszcze twarde dane z USA w postaci produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej, a także zapiski z lipcowego posiedzenia FOMC. Rynek będzie też zwracał uwagę, jak spływające dane interpretują członkowie FOMC, bowiem zaplanowanych jest sporo wystąpień publicznych tych osób. Ze strefy euro ważna będzie inflacja konsumencka. Dla Polski i naszej giełdy istotne mogą okazać się wstępne dane o dynamice PKB za II kw. oraz produkcja przemysłowa za lipiec.  


MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

 Go to top