18-10-2023

Weekly market comment - 16 October 2023

Podsumowanie tygodnia


Miniony tydzień był raczej spokojny na giełdach światowych, za to warszawski parkiet cieszył się gwałtownymi wzrostami. Zwyżkowały przede wszystkim notowania spółek skarbu państwa, prawdopodobnie w odpowiedzi na poprawiające się sondażowe szanse opozycji na przejecie władzy. W efekcie WIG zyskał 4,9%, WIG20 5,6%, mWIG40 4,8%, a sWIG80 1,9%. Amerykański S&P500 wzrósł o 0,5%, ale już technologiczny NASDAQ stracił 0,2%, niemiecki DAX 0,3% a francuski CAC40 0,8%.

Przebieg dzisiejszej sesji pokazuje, że mimo zeszłotygodniowych wzrostów potencjał w uwolnieniu wartości polskich spółek jest jeszcze duży. Co ciekawe, jednak największy wzrost w WIG20 zanotowały w zeszłym tygodniu akcje Pepco, odbijające o 16,2% po bardzo silnych spadkach i publikacji nienajgorszych wyników finansowych. Dwucyfrowe wzrosty zanotowały też PKN +13,9%, Kruk +13,5% (po pozytywnych rekomendacjach analityków), PGE +10,7% i Cyfrowy Polsat +10,5% (wskutek dużej zmienności po okresie spadków). Traciły z kolei CD Projekt -1,6%, wobec wygasającego efektu premiery nowego dodatku i Allegro -1,2%, wskutek wiszącego nawisu podażowe ze strony głównych akcjonariuszy.

Globalne nastroje są pod presją tragicznych wydarzeń na Bliskim Wschodzie. Co prawda atak Hamasu i odwet Izraela nie uderzają bezpośrednio w istotne elementy gospodarki światowej, ale rośnie ryzyko zaangażowania sojuszników obydwu stron, czyli Iranu i USA. W Stanach Zjednoczonych dane makro wskazują na silną gospodarkę i presję inflacyjną, co zdusza rozważania odnośnie luzowania polityki pieniężnej. Wysokie stopy procentowe sprzyjają wynikom dużych amerykańskich banków, które rozpoczęły sezon publikacji wyników finansowych za 3 kwartał.

W tym tygodniu przede wszystkim będziemy śledzić oficjalne wyniki wyborów, w tym liczbę mandatów poszczególnych partii, co może mieć wpływ na skrzywienie nowego rządu w stronę liberalną lub socjalną. W czwartek i piątek z kolei poznamy dane krajowe za wrzesień dotyczące wzrostu cen producentów, dynamiki produkcji przemysłowej, zatrudnienia, płac i sprzedaży detalicznej.

MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

 

Go to top