19-05-2023

Weekly market comment - 15 May 2023

Podsumowanie tygodnia


W zeszłym tygodniu obserwowaliśmy niewielką korektę na globalnych rynkach akcji. Amerykański S&P500 stracił 0,3%, natomiast technologiczny NASDAQ zyskał 0,4%, przede wszystkim dzięki entuzjastycznemu przyjęciu konferencji Alphabet poświęconej w dużym stopniu pracom nad sztuczną inteligencją. W Europie niemiecki DAX osunął się o 0,3%, a francuski CAC40 o 0,2%. Na tym tle warszawska giełda wyróżniła się pozytywnie: WIG +1,6%, WIG20 +1,4%, mWIG40 +2,4% a sWIG80 +1,2%.

Inwestorzy w środę bardzo pozytywnie zareagowali na dane o kwietniowej inflacji USA w wysokości 4,9%, która okazała się minimalnie niższa od oczekiwań, ale też znalazła się na poziomach widzianych dopiero 2 lata temu. Z drugiej strony jednak narasta strach związany z koniunkturą gospodarczą, gdyż np. problemy regionalnych banków amerykańskich mogą uderzyć w wiele sektorów, jak nieruchomości biurowe czy małe firmy. Nie pomaga także poważniejszy niż zwykle problem z brakiem zgody Kongresu na podwyższenie limitu zadłużenia na poziomie federalnym.

Wśród polskich największych spółek największy wzrost zanotowało PGE +8,2%, na fali bardzo dobrych wyników innych spółek energetycznych za 1 kwartał. Tuż za nią znalazło się Allegro +7,2%, między innymi dzięki pozytywnej rekomendacji mBanku. Największego spadku doświadczyła KGHM -3,3%, w ślad za taniejącą miedzią. Dane z Chin wciąż nie ujawniają oczekiwanych efektów zniesienia ograniczeń pandemicznych i kolejnych stymulusów rządowych.

Stan chińskiej gospodarki poznamy we wtorek rano wraz z publikacją danych o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej. Tego dnia też GUS poda wstępne dane o zmianie polskiego PKB w 1 kwartale i inflacji bazowej za kwiecień, które są istotne z punktu widzenia polityki monetarnej. Dla Europejskiego Banku Centralnego z kolei będzie ważny piątkowy odczyt PPI w Niemczech.

MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

 
Go to top