22-11-2021

Weekly market comment - 15 November 2021

Podsumowanie tygodnia


Zeszły tydzień na światowych giełdach nie był typowy. Rosły notowania na giełdach zachodnioeuropejskich: niemiecki DAX zyskał 0,3%, zaś francuski CAC40 +0,7%. Spadały zaś giełdy amerykańskie: S&P500 o 0,3%, natomiast NASDAQ o 0,7%. Także polskie indeksy zanotowały straty: WIG -3,0%, WIG20 -3,3%, mWIG40 -2,9%, sWIG80 -1,2%. Indeks rynków rozwijających się MSCI Emerging Markets wzrósł zaś o 1,7%.

Cofnięcie na amerykańskich giełdach to prawdopodobnie efekt rosnącej inflacji. Jej wyższy od oczekiwań odczyt za październik na poziomie 6,2% wywołał oczekiwanie na szybsze zaostrzenie polityki monetarnej. Podwyżki stóp procentowych raczej nie są korzystne dla rynku akcji. Negatywny efekt wzmocniły słowa prezydenta Joe Bidena o zaniepokojeniu rosnącymi cenami. Ewentualne ograniczenia stymulacji fiskalnej także pogarszają perspektywy dla firm. Korekta na cenach ropy pociągnęła z kolei w dół wyceny spółek naftowych.

Z kolei w Europie inflacja, jest wyraźnie niższa, nie przekracza 5%, i nie zmusza władz monetarnych i fiskalnych do gwałtowniejszych ruchów. W dodatku pojawiają się sygnały o zmniejszeniu problemów w łańcuchach dostaw, co do tej pory było istotnym problemem dla europejskiego przemysłu. Wstrzymane wzrosty cen energii i paliw także pomagają gospodarce.

Spadki cen polskich akcji to w dużym stopniu korekta czy też realizacja zysków po ostatnich wzrostach, wobec wyczerpania się bieżących argumentów inwestycyjnych. Największe spadki dotyczyły jednak spółek, których obraz znacząco się pogorszył – notowania traciły w tempie dwucyfrowym, jak Allegro wobec perspektywy gorszej rentowności w następnych kwartałach oraz Benefit i Biomed po publikacji słabych wyników finansowych za 3 kwartał 2021 r. Odwrotna sytuacja miała miejsce w przypadku kilku spółek odbijających po ostatnich spadkach – Eurocash zyskał 10,7%, KGHM 6,0% zaś Amica 4,1%.

W tym tygodniu istotne będą przede wszystkim publikacje wyników za 3 kw. kolejnych spółek z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Istotniejszych danych makroekonomicznych brak, jak to często bywa w środku miesiąca.

MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

Go to top