11-09-2023

Weekly market comment - 11 September 2023

Podsumowanie tygodnia


Po krótkim odbiciu znów wracamy do spadków na giełdach. Ponownie powodem był wzrost rentowności obligacji. Amerykański S&P500 stracił 1,3%, technologiczny NASDAQ -1,9%, niemiecki DAX -0,6% a francuski CAC40 –0,8%. W Polsce doświadczyliśmy dodatkowych lokalnych ciosów, stąd wynik WIG to -3,6%, WIG20 -5,2%, WIG40 -1,7% a sWIG80 -0,3%.

Dane gospodarcze z USA okazały się dosyć dobre. Koniunktura w sektorze usługowym poprawia się, a liczba nowych bezrobotnych jest rekordowo nisko. Co prawda analitycy dopatrują się w szczegółach odczytów pierwszych zwiastunów spowolnienia, jest to jednak za mało by poprawić wyceny obligacji. Inwestorzy tracą nadzieję na rychłe poluzowanie polityki pieniężnej, więc akcje, szczególnie z sektorów wzrostowych, są mniej atrakcyjne. W Europie obrazek jest nieco inny – spowolnienia już doświadczamy, koniunktura w przemyśle Niemiec jest fatalna, jednak Europejski Bank Centralny okazuje się wyjątkowo jastrzębi i widzi przede wszystkim wciąż wysoką inflację.

Polscy inwestorzy otrzymali ostatnio dwa silne ciosy – z jednej strony zamieszanie związane ze strategią PGE i wprowadzeniem NABE, a z drugiej zaskakująca obniżka stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. W efekcie w WIG20 ucierpiały przede wszystkim sektor energetyczny i bankowy: PGE -10,6%, Alior -10,5%, Bank Pekao -8,4%. W mWIG40 spektakularne spadki dotyczyły Kernela -32,2% po informacji o ogromnej emisji akcji bez poboru oraz Grupa Pracuj -14,0% w wyniku sprzedaży dużego pakietu akcji przez inwestora finansowego. Z kolej notowania Asseco Poland wzrosły o 3,8% gdyż spółka skupuje swoje akcje.

W nadchodzącym tygodni ważne daty to środa i publikacja wysokości inflacji w USA za sierpień oraz czwartkowa decyzja EBC. Nie spodziewamy się dalszych podwyżek stóp procentowych w strefie euro, ale ważna będzie komunikacja i sygnały co do dalszych ruchów. W piątek poznamy ostateczną wartość inflacji w Polsce za sierpień i ewentualny wpływ na nią wstecznej obniżki cen prądu.

MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

 

Go to top