11-03-2025

Weekly market comment - 10 March 2025

Podsumowanie tygodnia


Jesteśmy obecnie świadkami niecodziennej sytuacji – ryzyko geopolityczne rośnie, ryzyko gospodarcze także, tymczasem kapitał odpływa od amerykańskiego dolara i z tamtejszych spółek. Indeks S&P500 stracił w zeszłym tygodniu 3,1%, a NASDAQ jeszcze więcej, bo 3,5%. Tymczasem w Europie, a szczególnie w Niemczech, dominował kolor zielony. Programy zbrojeniowe w UE, a przede wszystkim poluzowanie dyscypliny fiskalnej w Niemczech napędziły wzrosty na DAX-ie o 2%, a mDAX, grupujący mniejsze spółki, urósł aż o 4,5%. W Niemczech planowany jest też olbrzymi, wart 500 mld EUR, program inwestycji infrastrukturalnych i zbrojeniowych. Czy jednak te pomysły przejdą i w jakim ostatecznie kształcie to już inna sprawa. Faktem jednak jest, że kapitał odwraca się od USA, bo chaos panujący w tamtejszej polityce gospodarczej (nakładanie i odwoływanie albo zawieszania ceł, niejasne intencje co do wojny w Ukrainie) nie sprzyja budowaniu zaufania inwestorów.

GPW na początku tygodnia miała problemy związane przede wszystkim z niepewnością co do rozmów pokojowych w Ukrainie po kłótni prezydenta Zełeńskiego z prezydentem Trumpem i wiceprezydentem J.D. Vance’em. Później jednak strach odpuścił, a optymizm powrócił wraz z dobrymi informacjami płynącymi z Niemiec i UE, chociaż akurat ciężko doszukiwać się bezpośredniego przełożenia na wyniki polskich spółek. Niemniej, WIG zyskał 1,8% przy małej szerokości rynku, bowiem mWIG40 poszedł w górę tylko o 0,1%, a sWIG80 o 0,9%. Za to WIG20 wyskoczył aż o 2,4%. Słabo zachowywały się tylko Cyfrowy Polsat, Kruk (w tym ostatnim przypadku jest to dalsza konsekwencja odbioru wyników za 4 kwartał), a przede wszystkim JSW ze spadkiem o 7% po fatalnych wynikach za 4 kwartał. Na nadziejach związanych z programami infrastrukturalnymi zyskiwały mocno Kęty i Budimex, a banki z kolei jako płynny sektor przyciągały kapitał. 

W tygodniu po payrollach z USA zwykle jest mało danych i tak jest też teraz. Z ważniejszych warto zwrócić uwagę na wtorkową publikację liczby wakatów wg JOLTS z USA. W środę poznamy jedne z najważniejszych danych, a mianowicie inflację konsumencką z USA za luty. RPP podejmie tez decyzję o stopach, ale tu zmian stóp i jakiejś kluczowej zmiany retoryki RPP się nie spodziewamy, ważniejsze będzie marcowe posiedzenie wraz z nową projekcją inflacji. W czwartek na pierwszy plan wybija się inflacja PPI z USA za luty. Jak zwykle interesujące powinno być też wystąpienie prezesa NBP. W piątek GUS poda finalne dane o inflacji CPI za luty, a z USA opublikowana zostanie wstępna wersja raportu Uniwersytetu Michigan.  

MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

 




Go to top