10-02-2025
Weekly market comment - 10 February 2025
Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 2
Podsumowanie tygodnia
Miniony tydzień na giełdach rozpoczął się w minorowych nastrojach, czego sprawcą kolejny raz był D. Trump i jego pomysły nałożenia ceł na Kanadę, Meksyk, Chiny i rozważanie ceł na UE. Tematyka wojny celnej staje się w tym momencie kluczowym czynnikiem zmian na rynku, ale niekoniecznie musi prowadzić do spadków. Póki co cła są bardziej traktowane jako straszak i forma ostrej, choć niebezpiecznej strategii negocjacyjnej. Jeśli tak będzie dalej, reakcje szokowe rynku będą coraz mniejsze. Innym negatywnym czynnikiem były raczej słabe wyniki spółek technologicznych w USA. NASDAQ w związku z tym spadł o 0,5%, a S&P500 spadł o 0,2%.
Dużo lepiej wyglądała sytuacja w Europie. Indeksy DAX i CAC40 zyskały po ok. 0,3%, a w Warszawie hossa dalej w pełni, i to udzieliła się całemu rynkowi, bo wyraźnie rosły nawet małe spółki. Prym wiodły jednak te największe, bo WIG20 zyskał aż 2,2%, a szeroki indeks WIG poszedł do góry o 2%. Wydaje się, że główną przyczyną tak dobrego wyniki WIG-u była dalsza redukcja ryzyka w postrzeganiu Polski. Z jednej strony PKB ma w tym roku solidnie urosnąć, chociaż końcówka zeszłego roku była słaba. Z drugiej, pojawiają się informacje o planie pokojowym Trumpa dla Ukrainy. Rozgrywanie tego w tym momencie jest oczywiście obarczone dużym ryzykiem, ale jednak rynek przypisuje obecnie temu scenariuszowi wyższe prawdopodobieństwo niż za prezydentury Bidena. Dlatego też mocno rosły spółki budowlane czy przemysłowe, jak Budimex albo Kęty, mogące sporo zyskać na zakończeniu konfliktu. Przez rotację kapitału do spółek cyklicznych słabo wypadły telekomy, jak Cyfrowy Polsat czy Orange.
W tym tygodniu uwaga rynku znów będzie skoncentrowana na USA. Z jednej strony jest to tematyka nowych ceł, ale póki co nie wywołują one paniki, jak te sprzed tygodnia. Z danych makro uwaga inwestorów skupi się przede wszystkim na poziomie inflacji konsumenckiej w USA w styczniu, a także dynamice produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej. Sporo przewidzianych jest też komentarzy publicznych członków FOMC, a przede wszystkim prezentacje przez J. Powella raportu półrocznego nt. polityki pieniężnej Fed, wygłoszone przed Senatem i Izbą Reprezentantów. Z Polski największe znaczenie dla GPW może mieć plan gospodarczy rządu, wygłaszany w siedzibie GPW w poniedziałek przez premiera D. Tuska.
MM Prime TFI
Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.
7 stycznia 2025 r.