13-06-2024

Weekly market comment - 10 June 2024

Podsumowanie tygodnia


Zachodnie giełdy generalnie zyskiwały w zeszłym tygodniu. Gospodarki, choć z problemami, jednak funkcjonują dosyć dobrze. Uwagę zwraca przede wszystkim mocny rynek pracy, co jest wspólne dla Ameryki i Europy. Bezrobocie od dłuższego czasu jest na historycznie niskich poziomach. Stąd nawet mimo spadającej inflacji Europejski Bank Centralny bardzo ostrożnie zaczął obniżki stóp procentowych. Po środowym cięciu o 0,25% przedstawiciele EBC zastrzegają, że nie zobowiązują się do kolejnych ruchów na następnych posiedzeniach. W efekcie niemiecki DAX zyskał 0,3%, francuski CAC40 0,1%, zaś za oceanem S&P500 wzrósł o 1,3% głównie dzięki spółkom technologicznym – NASDAQ jest już wyżej o 2,4%. Polskie indeksy tymczasem spadały: WIG -1,6%, WIG20 -2,3%, mWIG40 -0,2%, sWIG80 – 0,4%.

Dane z amerykańskiej gospodarki ostatnio są mieszane – indeks PMI koniunktury w przemyśle spada, ale usługi za to rosną. Liczby nowych etatów wg różnych metodologii też nie pozwalają określić jednego kierunku. Ulubioną rozrywką inwestorów jest ostatnio obserwowanie rosnącej kapitalizacji NVIDIA, która jest już w pierwszej trójce największych firm świata. Jej kurs obrazuje też kierunek, w którym aktualnie podążyły wydatki inwestycyjne wielkich korporacji. Tak jak jeszcze kilka lat temu miliardy wydawano na projekty autonomicznych samochodów, tak teraz kupuje się ogromne ilości specjalnych procesorów do trenowania kolejnych systemów sztucznej inteligencji.

Polska tymczasem stoi nieco z boku tych trendów. Mocno pośrednio mógłby w tym uczestniczyć KGHM, gdyż miedź potrzebna jest też w nowych centrach danych. Ostatnio jednak mamy korektę silnych wzrostów notowań tego metalu, więc i KGHM spadł o 5,6%. Jeszcze więcej straciła inna kopalnia – JSW -11,5%, z powodu informacji o strajkach i zamrożeniu wypłaty dywidendy na 12 miesięcy z powodu uruchomienia rezerwy finansowej. Duży wpływ na indeks miały też spadające kursy banków. Nieoczekiwanie zyskał za to 3,5% CD Projekt, bez bezpośrednich informacji.

W nadchodzącym tygodniu mamy co prawda środowe posiedzenie amerykańskiego banku centralnego, jednak analityce wiele się po nim nie spodziewają. Stopy nie zostaną zmienione, i raczej nie powinniśmy oczekiwać wyraźnych wskazówek co do przyszłości. Procesy inflacyjne w gospodarce wciąż są silne, mimo pewnej normalizacji, a rynek pracy rozgrzany. Rynki ewentualnie mogą zareagować na większe zaskoczenie w spływających danych o inflacji za maj w różnych krajach.

MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

 

 

Go to top