01-02-2021

Weekly market comment - 1 February 2021

Podsumowanie tygodnia


Poprzedni tydzień na giełdach upłynął pod znakiem dużej zmienności. Media były pełne relacji dotyczących siły amerykańskich inwestorów indywidualnych zwołujących się do kupowania mniejszych, słabszych firm w celu zmuszenia funduszy do odkupienia swoich krótkich pozycji. Fundusze te prawdopodobnie musiały sprzedawać akcje innych spółek, by pozyskać środki na rozliczenia. To w pewnym stopniu wyjaśnia spadki na giełdach w USA: S&P500 o 3,3%, a NASDAQ o 3,5%. Ujemny wynik europejskich indeksów: DAX -3,2% czy CAC40 -2,9% to z kolei przede wszystkim wynik bieżących problemów z produkcją i dystrybucją szczepionek na koronawirusa. W porównaniu, polskie indeksy straciły mało: WIG -0,6%, WIG20 -0,2%, mWIG40 -1,4%, sWIG80 -1,7%.

W międzyczasie mieliśmy z kolei do czynienia z posiedzeniem amerykańskiego banku centralnego, który z jednej strony uspokoił inwestorów, że uwzględnia wrażliwy stan gospodarki i nie myśli o przykręceniu kurka ze stymulacją. Z drugiej strony jednak nie zdecydował o jej zwiększeniu. W Europie z kolei ciekawe były wstępne szacunki zmiany PKB w 2020 r. Okazały się nieco lepsze od oczekiwań, jednak i tak w przypadku takiej Hiszpanii oznacza to skurczenie gospodarki aż o 9,1%. Niemcy zanotowały względnia mały spadek o 2,9%, zaś Polska nawet trochę lepiej, bo o 2,8%.

Notowania poszczególnych polskich spółek pokazują jednak rozchwianie rynku: ok. 5-7% traciły niektóre banki (Alior, Santantander i mBank) oraz spółki energetyczne i paliwowe (Lotos, PGE, Tauron, PKN, Enea). Z drugiej strony aż 22% (a do czwartku nawet więcej) zyskały akcje CD Projekt, w lokalnym wariancie „wyciskania krótkich pozycji”, w dodatku wspomagany tweetami samego Elona Muska, najbogatszego człowieka na świecie. Prawie 5% wzrosły też notowania Orange Polska, które trzyma wartość dzięki opcji na wydzielenie aktywów wieżowych i ewentualne wezwanie ze strony spółki matki, w ślad za belgijskim odpowiednikiem.

W tym tygodniu z jednej strony będziemy śledzić kolejne „forumowe” tematy inwestycyjne (dziś jest to srebro, drożejące o ok. 10%), z drugiej strony znaczenie mogą mieć fundamenty, czyli publikacje wyników kolejnych spółek za 4 kw. 2020 r. W piątek zaś poznamy duży raport o rynku pracy w USA za styczeń.

MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

 

Go to top