08-07-2024

Weekly market comment - 1 July 2024

Podsumowanie tygodnia


Miniony tydzień można postrzegać jako tydzień niezdecydowania. Rynkowi ciążyło oczekiwanie na wyniki pierwszej tury francuskich wyborów parlamentarnych oraz obawy o formę fizyczną prezydenta USA J. Bidena po debacie z D. Trumpem, którą urzędujący prezydent, wg większości komentatorów, przegrał. Z drugiej jednak strony inwestorzy coraz bardziej wierzą w scenariusz miękkiego lądowania amerykańskiej gospodarki, która bardzo dobrze znosi środowisko wysokich stóp procentowych. Wskaźnik PCE i PCE Core, które mogły budzić strach, wypadły zgodnie z oczekiwaniami. Chociaż członkowie FOMC są powściągliwi w wyrażaniu ocen możliwości szybszych obniżek stóp, rynek dopuszcza taką możliwość już we wrześniu. Indeksy amerykańskie zdołały tydzień zakończyć na lekkich plusach, niemiecki DAX również, ale za to już uwikłany w ryzyko polityczne CAC40 spadł o 2%.

Na tym tle bardzo pozytywnie wyróżniała się GPW. WIG urósł o 2,5%, napędzany przede wszystkim napływem kapitału do dużych spółek z WIG20, który to urósł o prawie 3%. We wzrostach dominował sektor bankowy, odbijający po korekcie, czemu pomogła lekko wyższa od oczekiwań inflacja CPI. Oddala to scenariusz obniżki stóp w tym roku. Za rosnącą ceną miedzi poszybowały akcje KGHM-u zyskującego blisko 6%. Na przeciwny biegunie były akcje spółek nastawionych bardziej na konsumenta – Dino straciło 1,5%, a Pepco aż prawie 5%. Ogólnie zwraca uwagę pewna rotacja kapitału w ostatnich tygodniach właśnie z sektora nastawionego na konsumenta do sektora bankowego. Mocno zaczęła rosnąć też energetyka, gdzie poza story o „odwęglowieniu” mamy zmiany na rynku bilansującym, które spowodowały też wzrosty cen energii. Spółki energetyczne zaczynają być więc szerzej dostrzegane przez inwestorów.

Ten tydzień może przynieść sporą zmienności na giełdach z racji bogactwa danych makro. W poniedziałek opublikowane już zostały indeksy PMI dla sektora przemysłu z państw europejskich, które jakoś mocno na rynek nie wpłynęły, ale były też bliskie oczekiwaniom. W dalszej części dnia uwagę przykuwać jeszcze będzie wstępna inflacja konsumencka za czerwiec z Niemiec i raport ISM dla przemysłu z USA. Z kolei w dalszej części tygodnia na pewno warto zwrócić uwagę na wstępny odczyt inflacji konsumenckiej z całej strefy euro, indeksy PMI i ISM ze strefy euro i USA, raport ADP, protokoły z posiedzeń FOMC i EBC, aż w końcu na oficjalne piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy. Wtedy to opublikowana będzie zmiana zatrudnienia w sektorze prywatnym i pozarolniczym oraz stopa bezrobocia za czerwiec. W międzyczasie, bo w środę, RPP podejmie decyzję o stopach procentowych (zapewne bez zmian), ale ciekawsze może być czwartkowe wystąpienie prezesa Glapińskiego.

MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

 

 

Go to top