23-01-2023

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 9 stycznia 2023 r.

Podsumowanie tygodnia


Chociaż ma to być ciężki gospodarczo rok, z możliwą recesją w gospodarkach USA i UE, to rozpoczął się on bardzo dobrze dla giełd, a zwłaszcza dla rynków wschodzących. Fala optymizmu spowodowana jest mocniejszymi od oczekiwań spadkami inflacji w strefie euro, wraz z otwieraniem się gospodarki chińskiej i wzmożonym popytem na surowce. Swoje dokładają też czynniki pogodowe – ciepła zima w Europie niweluje ryzyko kryzysu energetycznego. Spadki cen nośników energii działają też dezinflacyjnie, w związku z czym ostatnie mocno jastrzębie zapowiedzi Fed i EBC mogą być traktowane z dystansem. Nie można zapominać o zagrożeniach, jak trwający konflikt w Ukrainie, ryzyko konfliktu na Tajwanie czy rozprzestrzeniania się bardziej zakaźnych mutacji Covid-19 w Chinach i poza Chiny, ale póki co ryzyka te zeszły na dalszy plan.

Dzięki szeregu niższych danych o inflacji, m.in. z Niemiec i Francji, w Europie optymizm królował bardziej niż w USA. DAX wzrósł o prawie 5%, a CAC40 aż o 6%, podczas gdy w USA wzrosty sięgały 1-1,5%. Bardzo dobre zachowanie kontynuują rynki wschodzące – indeks MSCI Emerging Markets jest na dobrej drodze do osiągnięcia rynku byka po przekroczeniu już wzrostu o 20% od dołka bessy. Korzysta na tym też warszawska giełda. Wzrosty cen miedzi, mimo rozpasania kosztowego, napędzają notowania KGHM-u. Mocne odbicie kontynuuje też konsument, na czym najbardziej korzystało zadłużone CCC i Allegro. Stopy procentowe w tym cyklu nie powinny już rosnąc i to napędza notowania banków, gdyż niweluje obawy o przedłużanie wakacji kredytowych i ogólnie wpływa na lepsze postrzeganie otoczenia makro, w tym popytu na kredyt. Negatywnie na tle rynku wyróżniało się Dino, będące spółką defensywną i blisko maksimów, a jednak raportujące spowolnienie w ekspansji. Kulą u nogi indeksu WIG20 był Orlen, zniżkujący o prawie 3% po wszczęciu postępowania przez UOKiK ws. Polityki cenowej w ostatnich miesiącach 2022 r. Mimo to jednak i tak WIG20 wzrósł o 3,7%, ale jednak lepsze były mWIG40 i sWIG80, rosnące o ponad 5%.

Po tym jak w zeszłym tygodniu na rynek spłynęło bardzo dużo danych, tak w bieżącym tygodniu będzie ich już jak na lekarstwo. W pierwszej części tygodnia skupić należy się tylko na wypowiedzi publicznej prezesa Fed, zwłaszcza w kontekście ostatnich mieszanych danych (fatalnego indeksu ISM dla usług, ale wciąż niezłych danych z rynku pracy), a w drugiej części tygodnia na odczycie inflacji CPI z Chin i USA, a także raport Uniwersytetu Michigan.


MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

 

Przewiń do góry