08-04-2019

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 8 kwietnia 2019 r.

Podsumowanie tygodnia


To był kolejny tydzień z dominacją koloru zielonego na światowych giełdach. Sygnał do wzrostu poszedł z Wall Street, z kontynuacji ruchu wzrostowego po przełamaniu poziomu 2800 pkt na S&P500. Indeks ten wzrósł w zeszłym tygodniu o 2,06%, a licząc od początku roku zanotował już ponad 15% wzrostu. Dane makro były co prawda mieszane, ale inwestorzy liczą na pozytywne rezultaty rozmów handlowych USA-Chiny. Dodatkowo też odczyt payrolli bliżej 200 tys. Dowiódł, że lutowy fatalny wynik był tylko jednorazowym wypadkiem, a nie początkiem trwalszej tendencji. W Europie wyniki indeksów były nawet jeszcze bardziej spektakularne. Na czele wzrostów wśród głównych parkietów był niemiecki DAX, który aprecjonował o 4,2%. Dane z Niemiec są kiepskie, ale z drugiej strony daje to EBC „papiery” na luzowanie polityki pieniężnej. Rok 2018 był fatalny dla tego indeksu, spowolnienie jest obecne, ale możemy mieć do czynienia z dyskontowaniem tego, że jednak nie potrwa ono tak długo, czyli wystąpi splot korzystnych okoliczności – utrzymanie się słabego euro, zmniejszenie światowych napięć handlowych oraz dalsza luźna polityka pieniężna największych banków centralnych świata.

Dobrym nastrojom poddała się też warszawska giełda. Indeks WIG20 wzrósł o 1,7%, aczkolwiek w drugiej połowie tygodnia optymizm znacznie osłabł. Technicznie nastąpiło odbicie od oporu w okolicach 2420 pkt, co zapowiada jednak przedłużenie ruchu bocznego między 2300 a 2420 pkt. Wyraźnie lepiej radził sobie szeroki rynek – indeks mWIG40 zwyżkował o 2,2%, podobny rezultat wykazał sWIG80. Wśród spółek ponownie duże obroty i dużą zmienność notowano na CD Projekcie. Kurs akcji producenta gier testował historyczne maksimum na poziomie 220,4 PLN, ale pierwsza próba jego przełamania okazała się nieudana i sprowokowała większą realizację zysków. Niemniej kurs utrzymuje się wciąż powyżej 200 PLN. Dobrze prezentowały się największe spółki odzieżowe – LPP po dobrych wynikach wstępnych za 1Q19 urosło o 7%. CCC natomiast napędzały świetne dane sprzedażowe za marzec, ale tygodniowy wzrost o 5,5% to tylko ułamek tego, co można było zyskać, bo w końcówce tygodnia nastąpiła mocna realizacja zysków. Bardzo mocno tracił sektor energetyczny ze względu na zamieszanie wokół Brexitu, co może spowodować brak dodatkowej podaży certyfikatów CO2.

Bieżący tydzień będzie stosunkowo ubogi w dane makro. Dziś w kalendarium widnieje tylko indeks Sentix z Eurolandu oraz finalne dane o zamówieniach na dobra trwałe z USA. W dalszej części tygodnia na pewno warto zwrócić uwagę na dane o chińskim bilansie handlowym. Nastroje determinować mogą też wieści z frontu negocjacji handlowych USA-Chiny. Jeżeli jednak tam nie będzie przełomu, to najważniejszymi wydarzeniami powinny być: publikacja protokołu z posiedzenia FOMC (środa) i rezultaty posiedzenia EBC (czwartek, oczekiwane jest złagodzenie retoryki przez szefa EBC, pytanie tylko, jak będzie ono głębokie i czy wystarczy do podtrzymania dobrych nastrojów inwestycyjnych).

MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

Przewiń do góry