09-06-2020

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 8 czerwca 2020 r.

Podsumowanie tygodnia


Posiadacze akcji odnotowali najlepszy tygodniowy wzrost od dwóch miesięcy, świętując oznaki ożywienia gospodarczego. Najmocniej rosły indeksy w Europie (Eurostoxx 50 +10,95%, DAX +10,88%, CAC + 10,70%), w ślad za kolejnymi złagodzeniami ograniczeń dotyczących pandemii oraz zwiększeniu programu PEPP przez EBC o 600 mld EUR. Udanie performowała giełda w Warszawie (WIG 7%, WIG20 + 6,96%, mWIG40 +7,38% ,sWIG80 +5,20%). Głównymi bohaterami były mocno zdołowane ostatnio akcje CCC (short squeeze podbił wycenę o +47,28%), Alior banku (+24,45%) oraz PGE (+29,24%). Niezłe wzrosty zanotowały giełdy w USA. Najmocniej rosły indeksy spółek o małej i średniej kapitalizacji (Russell 2000 i S&P MidCap 400 wzrosły o około 8%), a główne indeksy nieco mniej (S&P 500 +4,91%, DOW 9,81%). W segmencie S&P 500 akcje spółek energetycznych zanotowały najlepszy performance, wspierane przez informacje, że OPEC i inni znaczący eksporterzy ropy rozważają dalsze ograniczenia produkcji. Akcjom amerykańskich gigantów finansowych sprzyjał wzrost długoterminowych stóp procentowych, co podniesie ich marże kredytowe. Akcje przemysłowe były również wyjątkowo silne, wspierane przez gwałtowne odbicie na akcjach Boeinga. W tyle zostały natomiast sektory defensywne i dóbr podstawowych, jak również sektor opieki zdrowotnej. Największym zaskoczeniem poprzedniego tygodnia okazały się odczyty z amerykańskiego rynku pracy. Zatrudnienie w sektorze pozarolniczym wzrosło o 2,5 mln etatów, podczas gdy analitycy spodziewali się spadków na poziomie 8 mln! Stopa bezrobocia spadła w miesiącu maju z 14,7% do 13,3 % w porównaniu z kwietniem.

W środę czeka inwestorów posiedzenie Rezerwy Federalnej. Analitycy nie oczekują ruchu na stopach procentowych, bacznie jednak będą przysłuchiwać się komentarzom dotyczących stanu amerykańskiej gospodarki.

                                                                                                                                                   MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

Przewiń do góry