06-02-2019

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 4 lutego 2019 r.

Podsumowanie tygodnia


Za nami kolejny udany tydzień na zagranicznych rynkach akcji. Zwyżki obserwowano na giełdach w Stanach Zjednoczonych (S&P 500 +1,57%, Nasdaq +1,38%, Dow Industrial +1,32% ) oraz w Europie ( DAX -0,90%, CAC +1,90% Euro Stoxx 50 0,38%). W Polsce niestety indeksy zachowywały się słabiej od zagranicznych odpowiedników (WIG 20 -0,25%, WIG 0,00 %, mWIG40 -0,03%).

Początek poprzedniego tygodnia nie przyniósł kontynuacji dobrego sentymentu motywowanego uzgodnieniem tymczasowych warunków finansowania struktur amerykańskiej administracji publicznej. Stało się wręcz przeciwnie. Inwestorzy pokierowali się zasadą kupuj plotki, sprzedawaj fakty i rozpoczęli tydzień od realizacji zysków. Do tego wieczorem pojawiły się informacje o nałożeniu przez USA sankcji na wenezuelską państwową spółkę petrochemiczną i nic już nie było w stanie zmienić negatywnego nastawienia do akcji. Wtorek zapowiadał się bardziej pozytywnie. Po spokojniej sesji w Azji ładne otwarcie zanotowały indeksy w Europie, dyskontując rosnące szanse na opóźnienie Brexitu lub wręcz pozostanie UK w strukturach EU. W Polsce prym wiodły spółki z indeksu WIG-Energia. Środa była dniem w którym inwestorzy wyczekiwali jednego – decyzji FED. Indeksy wystrzeliły na północ po tym jak komunikat FED okazał się gołębi. Z komunikatu zniknęło sformułowanie o stopniowym podejściu do podwyżek, podkreślając siłę amerykańskiej gospodarki i rynku pracy. Analitycy rozpisywali się o dużym prawdopodobieństwie wstrzymania podwyżek oraz redukcji bilansu, a inwestorzy kupowali akcje na potęgę. Całkiem odmiennie sytuacja wyglądała natomiast w Polsce, inwestorzy pozbywali się akcji w ślad za słabymi wynikami Santander Banku. W czwartek pozytywny sentyment na rynkach zagranicznych został podtrzymany. Dobrze zakończył się sesja w Warszawie. W Europie indeksy utrzymały środowe poziomy jednakże sentyment był gorszy, za sprawą słabych publikacji makro z największych europejskich gospodarek. W Stanach zakończyła się dwudniowa wizyta premiera Chin. Po finale rozmów handlowych można było usłyszeć wypowiedzi, że osiągnięto znaczące postępy, jednak nadal potrzebne są dalsze rozmowy. Prezydent Trump nie wykluczył spotkania z prezydentem Xi Jinpingiem. W piątek poznaliśmy koleje słabe dane makro z Europy, mieszanie inwestorzy odebrali wyniki z rynku pracy z USA i jedynie dzięki wzrostom na ropie, rynek akcji (głównie dzięki petrochemii) pozytywnie finiszował na zakończenie tygodnia.

Nowy tydzień rozpoczął się dość spokojnie. Zarówno indeksy w Polsce jak i Europie zanotowały niska zmienność i kończyły sesje blisko poziomów z piątku.

W tym tygodniu informacji na rynek spłynie znacznie mniej. Z najważniejszych można wymienić dynamikę zamówień na dobra trwałe i zamówień w przemyśle z USA, raport ISM dla usług oraz indeksy PMI dla sektora usług z krajów strefy euro. W Polsce RPP podejmuje w środę decyzję o stopach procentowych, ale tu nie będzie niespodzianki, pozostaną bez zmian, a strategią RPP będzie dalej „wait and see”. W dniu jutrzejszym prezydent Trump wystąpi przed Kongresem, co może przynieść nowe informacje rynkowe, choćby w sprawie potencjalnego porozumienia handlowego z Chinami.


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

Przewiń do góry