10-02-2020

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 3 lutego 2020 r.

Podsumowanie tygodnia


Główym tematem na światowych giełdach były skutki epidemii koronawirusa z Wuhan dla światowej gospodarki. Zamknięcie miast, fabryk, oddziałów globalnych firm i tras lotniczych w Chinach doprowadziło do silnej korekty na całym świecie. Mimo wszystko najbardziej odporne były akcje amerykańskie – indeks S&P500 spadł w tydzień o 2,1%. Bardziej wrażliwa okazała się Europa – niemiecki DAX stracił 4,4%, francuski CAC40 3,6%, a warszawski WIG20 4,1%. Mniejsze polskie spółki ucierpiały mniej, jako mniej wrażliwe na przepływy globalnego kapitału: mWIG40 spadł o 1,4%, a sWIG80 o 1,0%. Giełdy w krajach rozwijających się traciły najwięcej – indeks MSCI Emergin Markets spadł o 5,1%. Spodziewany brak zmian w polityce monetarnej banków centralnych w USA i Polsce nie wpłynął na inwestorów.

Najnowszy z rodziny koronawirusów, do której należą też poprzednie wirusy rodem z Chin jak SARS i MERS, zaraził już większą liczbę osób niż jego poprzednicy. Przy tym kiedy atakował SARS w 2003 roku, Chiny miały o ponad połowę mniejszy udział w światowym handlu i konsumpcji niż dzisiaj. Z drugiej strony śmiertelność wirusa z Wuhan jest niższa, umierają głównie osoby o obniżonej odporności, a liczba rekonwalescentów przekroczyła już liczbę ofiar śmiertelnych. Dynamika zachorowalności także zaczyna już wyhamowywać. Rząd chiński już zapowiada stymulację fiskalną w celu zapobieżenia recesji. Po wybuchu epidemii SARS w lutym 2003 roku S&P500 spadał maksymalnie o 3,5% i w ciągu dwóch dni straty zostały odrobione. Indeks MSCI China spadał mocniej, bo o 11,5%, ale a niecały miesiąc znalazł się już na wyższych poziomach. Ten zestaw danych skłania do ostrożnego optymizmu, że wirus z Wuhan nie powinien wywołać kryzysu gospodarczego.

Mimo spadkowego tygodnia niektóre korporacje amerykańskie pokazały bardzo dobre wyniki finansowe za 4 kwartał. Szczególnie efektownie dało się to zaobserwować na akcjach Tesli (+15,2% w tydzień), Amazonu (+7,9%) oraz Microsoftu (+3,1%). W Polsce z kolei bardzo dobrze zostały przyjęte niezłe wyniki Forte (kurs wzrósł o 8,1%). Notowania CCC natomiast zyskały 6,3% w ramach odbicia po wielu miesiącach spadków, a katalizatorem wzrostów była publikacja nowej strategii i pierwsze większe opady śniegu w Polsce, co pozwoli sprzedać przynajmniej część zimowej kolekcji. Z kolei mniejsza spółka Mercator Medical zyskała aż 101,7% dzięki spodziewanemu wzrostowi popytu na produkowane przez nią gumowe rękawiczki. Więcej jednak spółek traciło na wartości. Były to przede wszystkim spółki surowcowe, w ślad za prognozowanym spadkiem globalnego popytu na paliwa (JSW -8,5%, Lotos -10,4%, PKN -11,5%, PGNiG -11,4%, Bogdanka -12,4%). Producent gier komputerowych na telefony Ten Square Games stracił zaś 13,8% z powodu sprzedaży 13% pakietu akcji przez głównych właścicieli.

MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

Przewiń do góry