26-11-2018

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 26 listopada 2018 r.

Podsumowanie


Minął bardzo nietypowy tydzień dla rynku akcji – polska giełda była jedną z najlepszych na świecie. Zyskiwały przede wszystkim duże spółki (WIG20 wzrósł o 2,77%), ale też i średnie (mWIG40 +2,12%) oraz symbolicznie mniejsze (sWIG80 +0,39%). Najszerszy indeks WIG zyskał 2,43%. Tymczasem mocno traciły nie tylko rynki rozwinięte, reprezentowane przez amerykański S&P500 (-3,79%) czy niemiecki DAX (-1,31%), ale także giełdy krajów rozwijających się, reprezentowane przez indeks MSCI Emerging Markets (-1,74%).

Liderem spadków są spółki technologiczne z USA – indeks NASDAQ stracił aż 4,26%, a szczególnie najbardziej spektakularnie rosnące w 2017 r. spółki zgrupowane pod nieoficjalną nazwą FANG (Facebook, Amazon, Netflix, Google). Sytuacja trochę wygląda na pękanie bańki utworzonej przez ostatnie lata na tym sektorze. Podobne wydarzenia miały miejsce w amerykańskim sektorze biotechnologicznym w 2015 r., kiedy to nagłe urealnienie wycen spółek takich jak Biogen spowodowało także wyraźną korektę na głównych indeksach. Oczywiście skala zjawiska obecnie jest dużo większa, lecz niekoniecznie oznacza to początek światowej bessy. Z drugiej strony jednak martwi wyraźne spowolnienie przemysłu motoryzacyjnego i generalnie europejskiej koniunktury gospodarczej. Lokalne spadki niektórych spółek spowodowane są także przez nagłą przecenę na cenach ropy – w niecałe 2 miesiące notowania amerykańskiej mieszanki WTI zostały przecenione o ponad 30% - z 75 dolarów za baryłkę do 50 USD. Wycofana przez sankcję podaż ropy irańskiej została zastąpiona przez rekordowe wydobycie w Rosji, a przede wszystkim z łupków w USA.

Zaskakująco pozytywne zachowanie polskiej giełdy to przede wszystkim zasługa spółek energetycznych – Tauronu i Energi. Po latach przebijania się przez kolejne dna notowań w końcu okazało się, że gorzej być nie może i kolejne wiadomości dotyczące sektora stają się coraz lepsze. Inwestorów najbardziej ucieszyła perspektywa podwyżki taryfy dla klientów indywidualnych, która politycznie będzie mogła być zrealizowana dzięki dopłatom ze skarbu państwa tytułem wyrównania podwyższonych kosztów emisji dwutlenku węgla. Łyżką dziegciu okazała się kolejna zapowiedź budowy elektrowni atomowej, która obciąży przede wszystkim największy koncern energetyczny czyli PGE, stąd silna korekta kursu jego akcji, która zatrzymała wzrosty. Pogorszenie pogody i pierwsze mrozy zdecydowanie pomogły spółkom odzieżowym – CCC i LPP. Spadki cen ropy naftowej sprzyjają podwyżkom marż rafineryjnych, co wywołało popyt na akcje PKN Orlen i Lotosu. Tania ropa oznacza tani gaz, który jest główną pozycją kosztową producentów nawozów i firm chemicznych. Dlatego po miesiącach spadków silnie rosły ceny akcji Grupy Azoty.


Analiza techniczna



Wykres 1. WIG20 w interwale dziennym. Źródło: Stooq

Na wykresie WIG20 nie zrealizowała się w pełni formacja odwróconej głowy z ramionami z linią szyi na poziomie 2200 punktów. Spadki skończyły się silnym odbiciem od linii 2100, gdzie w czerwcu zatrzymał się poprzedni trend spadkowy. Szukając innych znanych formacji możemy zacząć się dopatrywać szerokiego podwójnego dna, co by wieszczyło nadejście co najmniej silnych wzrostów, jeśli nie kolejnej hossy.



Wykres 2. PGE w interwale dziennym. Źródło: Stooq

Nie możemy się powstrzymać od patrzenia na wykres PGE. Ta spadająca przez 3 lata spółka prezentuje teraz imponujące odbicie, wraz z innymi koncernami energetycznymi, które wyróżnia się na tle innych rachitycznych sektorów, jak banki lub sprzedaż detaliczna. Wzrosty w dodatku poparte fundamentami, czyli perspektywą wzrostu przychodów z tytułu wyższych cenników dla firm i konsumentów. W tym trendzie wzrostowym dobrze sprawdza się oscylator RSI, który wskazuje momenty chwilowej korekty, którą można było wykorzystać na dokupywanie akcji. Szukając oporów musimy cofnąć się do zeszłego roku. Minęliśmy już niebezpieczną strefę 11,50-12,00 zł, następna przeszkoda to  rejony 13,50 zł.

Autorzy: Zespół Zarządzający MM Prime TFI S.A.


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

do pobrania:

Przewiń do góry